#[+#@!? (słowo na G) – relacja

16 września 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy o godzinie 17.00 został wystawiony spektakl pod tytułem #[+#@!? (słowo na G). Za całe przedsięwzięcie odpowiada Teatr Układ Formalny z Wrocławia, a za reżyserią stoi Grzegorz Grecas.

Był to spektakl, który nawiązuje  do nurtu nazywanego „teatrem w klasie” stąd też miejsce całego przedsięwzięcia. Fabuła przedstawienia opierała się na historii opartej na faktach, gdzie młodzi ludzie podczas nieobecności nauczyciela w klasie zgwałcili swoją koleżankę. Trzech chłopców z trudnymi doświadczeniami z domu oraz z dzieciństwa znęcali się nad dziewczyną, doprowadzając w końcu do jej zniknięcia. Całość przedstawiała złożony problem traumy, gwałtu, przekraczania granic cielesnych i psychicznych.  Przybyli goście mieli szansę dobrowolnego uczestnictwa w spektaklu, który składał się z dwóch części po 45 min oraz części trzeciej tj. warsztatu dotyczącego przemocy seksualnej prowadzonego przez psychologa i edukatorkę seksualną.

Spektakl o którym mówimy był nie tylko polem do dyskusji odnośnie granic i intymności oraz sytuacji ich pogwałcenia, ale był też wspaniałą okazją do rozmowy na temat seksualności w ogóle. Ważnym elementem tego całego projektu, który co ciekawe pozwalał podglądać zarówno świat młodych ludzi, jak i pokoju nauczycielskiego. Co przejawia się tym, że w spektaklu i warsztatach biorą udział przedstawiciele obu „stron konfliktu”. Sytuacja opowiedziana przez aktorów wywołała żywiołowe rozmowy, które jakby nie patrzeć bardzo rzadko mają szansę na to aby odbyły się w polskich szkołach. Obecność wspaniałej edukatorki seksualnej Żeni Aleksandrowej w trakcie warsztatów pozwoliła również na obalenie wielu, jak się okazało nadal obowiązujących mitów dotyczących seksualności.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i śledzenia naszych stron, już wkrótce kolejne ambitne teatry w naszym mieście.