Edukacja

Jak przygoda to tylko w Warszawie

26 września 2018 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Choroszczy pod opieką nauczycieli – Marii Jabłońskiej, Barbary  Joki  i  Anny Kozłowskiej udali się na wycieczkę do Warszawy. W planie wyjazdu było  zwiedzanie Pałacowych Ogrodów w Wilanowie i uczestnictwo w najcudowniejszym balecie  „Jezioro łabędzie” w Teatrze i Operze Narodowej.   

Uczniowie na szkolnych wycieczkach poznają różne zakątki naszej stolicy. Tym razem był to ogród  wilanowski, wchodzący w skład zespołu pałacowo- ogrodowego obok podmiejskiej rezydencji króla Jana III Sobieskiego.  Ogród pałacowy ma 43 ha. W XVII wieku cały Wilanów był wiejską rezydencją króla Jana III Sobieskiego. Potem na przestrzeni wieków zmieniali się właściciele i zarówno pałac jak i ogród wielokrotnie przebudowywano. Ogród składa się z trzech części. Centralna część założenia nawiązuje do form antycznych, renesansowych i barokowych i posiada charakter ogrodu włoskiego. Jego niewątpliwą atrakcją są: Ogród Różany, kolorowe rabaty kwiatowe, naturalne zbiorniki wodne i piękny drzewostan.  Zimą park migocze tysiącami lampek, zamieniając się w Królewski Ogród Światła.

 Kolejnym punktem programu była wizyta w Teatrze i Operze Narodowej, gdzie młodzi melomani mogli obejrzeć przedstawienie baletowe ,,Jezioro łabędzie”. Najsłynniejsze dzieło Piotra Czajkowskiego zabrało nas do baśniowej krainy cudownej muzyki i tańca klasycznego. ,,Jezioro łabędzie” to przepiękny balet, który przeniósł na chwilę widzów na carski dwór pełen przepychu i blichtru. Młody carewicz rozdarty pomiędzy miłością do pięknej baletnicy Matyldy i księżniczki z krwi  i kości, wnuczki królowej Wiktorii, pięknej Alix. Zwyciężył rozsądek, Mikołaj poślubia księżniczkę i zostaje potężnym carem. Ta miłosna historia opowiada nam o prawdach uniwersalnych: o ludzkich namiętnościach, o walce dobra ze złem, o zdradzie, bólu ale przede wszystkim o potędze miłości. Niezwykle utalentowani tancerze wykonywali skomplikowane układy choreograficzne, oddając za pomocą gestu  i mimiki całą gamę uczuć. Spektakl kończy się efektownymi popisami solistów naszej narodowej sceny.

,,Jezioro łabędzie” należy do klasyki sztuki baletowej, można go  polecić wszystkim pasjonatom tańca i muzyki. Zachwycające kostiumy, piękna scenografia, pasja i perfekcja       w wykonaniu sprawiły, że młodzież była oczarowana baletem.

 Wycieczka była bardzo udana. Wróciliśmy bogatsi o przygodę  z widowiskiem na najwyższym poziomie. 

Barbara Joka , Anna Kozłowska