EdukacjaMiasto i Gmina

Projekt „Z sąsiedzką wizytą. Mój przewodnik po Podlasiu” w SP w Kruszewie

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej w Kruszewie rozpoczęli realizację projektu „Z sąsiedzką wizytą. Mój przewodnik po Podlasiu” opracowanego przez zespół podlaskich animatorów i nauczycieli.

Projekt zakładał zapoznanie dzieci z częścią dziedzictwa historycznego i przyrodniczego Podlasia. Uczniowie uczestniczyli w wycieczkach do Tykocina, gdzie zwiedzali obiekty i uczestniczyli w lekcji żywej historii realizowanej na Zamku. W czasie pobytu w białostockiej Galerii Arsenał tworzyli obrazy poznając zagadnienia faktury oraz uczestniczyli w interaktywnych zajęciach na terenie ogrodu Branickich. Wyjątkowym wydarzeniem dla uczniów z  naszej szkoły było zaproszenie dzieci z Białegostoku i Tykocina, aby zaprezentować im walory przyrodnicze Kruszewa. Dużą pomocą i zaangażowaniem wykazał się pan Grzegorz Krysiewicz, pomysłodawca i twórca wieży widokowej. To z tego miejsca wszyscy goście mogli podziwiać malowniczy krajobraz naszej najbliższej okolicy. Wizyta w gospodarstwie rolniczym Państwa Agaty i Tomasza Krysiewiczów pozostawiła niezapomniany smak kruszewskich ogórków, o których jeszcze długo rozmawiały dzieci z białostockiej szkoły.

Elementem spajającym wszystkie działania było tworzenie przez uczniów własnych przewodników w oparciu o karty pracy wykonane przez artystę, plastyka specjalnie na potrzeby projektu.

W tym roku szkolnym odbyło się uroczyste podsumowanie działań w ramach projektu „Z sąsiedzką wizytą. Mój przewodnik po Podlasiu”. Rodzice, nauczyciele i uczniowie mogli obejrzeć wystawę  przewodników oraz podzielić się swoimi wrażeniami w czasie audycji w Radiu Białystok.

Urszula Kulesza
Nauczyciel SP w Kruszewie

fot. Justyna Jarocka