HistoriaWydarzenia

Pokaz filmu „Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim”

19 października w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbył się pokaz filmu fabularno-dokumentalnego pt. „Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim”. W pokazie wzięła udział młodzież z choroszczańskiej szkoły podstawowej, a na spotkaniu obecna była także reżyserka filmu Małgorzata Brama. Warto wspomnieć, że swój udział w powstaniu filmu ma pochodzący z Choroszczy Tomasz Gogol, który odpowiadał za montaż i postprodukcję, szkoda że z powodu spraw zawodowych nie udało mu się dotrzeć na pokaz.

Dokument ma na celu oddać hołd przedstawicielom kilkunastu narodowości, którzy wsparli siły powstańcze. Został zrealizowany przez fundację „Fundacja Artystyczna Erina B.” Opowiada niezwykłe historie cudzoziemców, którzy brali udział w wojskowej operacji Powstania Warszawskiego. Wśród nich byli przedstawiciele różnych narodowości, nie tylko z Europy. W Powstaniu Warszawskim brali udział: Słowacy, jako jedyni mogli występować pod swoimi barwami, Węgrzy, Gruzini, Ukraińcy, Rosjanie, Czesi, Australijczyk, Włosi, Francuzi, Holendrzy i oczywiście lotnicy, więc Anglicy, Amerykanie, Kanadyjczycy. W filmie zagrali między innymi – Emilia Krakowska, Krzysztof Dracz i Jerzy Rogalski, a także cudzoziemcy – Gruzini i Słowacy. Jak mówi reżyserka filmu Małgorzata Brama, film jest dokumentem fabularyzowanym, w którym wywiady z powstańcami przeplatają się ze scenami fabularnymi. „W filmie znalazł się między innymi wywiad z córką porucznika Iringha, dowódcy plutonu Słowaków. Natomiast część fabularna jest czarno-biała, znalazła się w niej między innymi scena z belgijskim przemytnikiem diamentów, o którym znaleźliśmy jedynie krótką wzmiankę, a także scena z „Alim”, w której zagrała Emilia Krakowska”- dodaje reżyserka filmu.

Zdjęcia do filmu były realizowane m.in. w Domu Polonii, Pałacu Branickich oraz w Starej Papierni w Konstancinie-Jeziornie. Jak mówi Małgorzata Brama, na planie pracowała międzynarodowa ekipa. Autorem zdjęć jest Nicolás Villegas Hernández – Kolumbijczyk, absolwent PWSFTViT w Łodzi. „To było fajne doświadczenie, bo pokazało spojrzenie cudzoziemca na powstanie, bo my podchodzimy bardzo emocjonalnie do naszej historii”, zwłaszcza ja, jako warszawianka – dodała Małgorzata Brama.

Dokument powstał na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich i, jak mówi wiceprezes związku Zbigniew Galperyn, jest hołdem, jaki powstańcy chcą oddać cudzoziemcom, którzy walczyli z nimi ramię w ramię w powstaniu. „Niektóre postaci należało wydobyć i szerzej pokazać ich walkę oraz postawę. Warto podkreślić, że i cudzoziemcy dołączyli się do tej walki o wyzwolenie” – powiedział Zbigniew Galperyn.

Pokaz odbył się w ramach projektu „Kogo kręci kino historyczne na Podlasiu” II edycja.