Wspólne świętowanie Narodowego Święta Niepodległości – 9-11.XI.2018

Już 11.11.2018 r. po raz kolejny będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Tym razem jest to piękna, okrągła rocznica bowiem w tym roku przypada 100-lecie odzyskania przez Naród Polski niepodległości.

W przeszłości 11 listopada 1918 r. spełnił się sen rzeszy pokoleń Polaków, ten sen było o tym, aby Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, germanizacji, rusyfikacji oraz po wielkich powstaniach – wolna Polska powróciła na mapę świata. Rok 2018 stał się na mocy uchwały rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby.

Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin. Ojcowie Niepodległości – Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński – mimo dzielących ich wszelkich różnic ideowych, stawiali sobie za cel Polskę niepodległą, a reprezentowane przez nich obozy polityczne obierały różne drogi odzyskania wolności i w sposób odmienny sobie ową niepodległość wyobrażały. Miejmy nadzieję, że w tym jakże szczególnym roku weźmiemy wszyscy z nich przykład i Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.

Choroszcz również będzie świętować ten wspaniały jubileusz. Pomiędzy 9-11 listopada będą organizowane wydarzenia, które uświetnią tę datę.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach, które przygotowaliśmy.

Program obchodów:

9.11 (piątek)

16:30 – Turniej strzelecki z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości
(
miejsce: Strzelnica w Zespole Szkół w Choroszczy, ul. Powstania Styczniowego 26a)

Obchody jak co roku nie mogłyby się obejść przez turnieju strzeleckiego dlatego też dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w piątek 9 listopada na strzelnicy sportowej działającej w Zespole Szkół w Choroszczy odbędzie się Turniej Strzelecki o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość „SKAŁA”.

19:00 – Finisaż wystawy „Twórcy Niepodległej – 100-lecie odzyskania Niepodległości” – inauguracja obchodów
(
miejsce: galeria Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy)

„Twórcy Niepodległej” jest wystawą przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. M-GCKiS w Choroszczy jest partnerem akcji, w której biorą udział 22 miasta/gminy/instytucje, będzie to doskonała okazja do wymiany poglądów dla wszelkich miłośników historii.

10.11 (sobota)

17:00 – „Chłopcy w niebieskich mundurach” – Spotkanie z Markiem Gajewskim
(
miejsce: Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy)

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy i Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy serdecznie zapraszają na spotkanie z Markiem Gajewskim, kustoszem Muzeum Wojska w Białymstoku pn. „Chłopcy w niebieskich mundurach” – początki policji w Wolnej Polsce, w regionie oraz całym kraju.

19:00 – „Światło pamięci Niezwyciężonym na 100-lecie odzyskania Niepodległości”

„Światło pamięci Niezwyciężonym na 100-lecie odzyskania Niepodległości” to akcja, którą organizuje Stowarzyszenie Rekonstruktorów „Grupa Wschód”. Jej celem jest zapalenie znicza na każdym grobie żołnierza i odmówienie krótkiej modlitwy. Chcemy dzięki temu pokazać, że w przeddzień 100-lecia odzyskania niepodległości Polacy pamiętają o tych, którzy zginęli walcząc o odzyskanie i utrzymanie Wolnej Niepodległej Rzeczpospolitej.

11.11 (niedziela)

9:30 – Msza Święta za Ojczyznę
(
miejsce: kościół Parafii św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana w Choroszczy)

Msza święta w intencji ojczyzny w kościele Parafii św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana w Choroszczy.

10:30 – Obchody pod Pomnikiem na Rynku 11 Listopada

Bezpośrednio po liturgii w choroszczańskim kościele odbędzie się uroczystość pod Pomnikiem Niepodległości na odnowionym Rynku 11 Listopada z udziałem władz samorządowych, delegacji zakładów pracy i organizacji społecznych. Podczas obchodów zostanie także wmurowana kapsuła czasu.

12:00 – Niepodległościowe Morsowanie
(miejsce: Kominowe Bajoro)

W niedzielę 11.11.2018 r. będziemy obchodzić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Choroszczańskie Morsy serdecznie wszystkich zapraszają – morsujących i tych, którzy chcą świętować z nami ten ważny dzień nad Kominowe Bajoro. Do wody wejdziemy w samo południe (12.00). Każdy kto może niech weźmie ze sobą flagi lub inne gadżety niepodległościowe.

14:00 – 100 goli na 100-lecie odzyskania niepodległości
(miejsce: boisko w Gajownikach)

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gajownik i sąsiadów z gminy Choroszcz do miejscowości Gajowniki na otwarcie boiska wiejskiego. W planie ognisko i pamiątkowe upominki! Każdy będzie miał okazje strzelić gola do nowych bramek!

16:00 – „Śpiewać każdy może” – spotkanie w remizie OSP
(
miejsce: remiza OSP w Choroszczy)

W murach strażnicy OSP w Choroszczy o godzinie 16:00 rozpocznie się już po raz piąty Wieczór Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Śpiewać każdy może”. Jest to wspaniała okazja do wspólnego świętowania w formie muzycznej. Wstęp wolny!

19:00 – „Niepodległa – nasz Dom” – koncert zespołu Rytmy Czasu oraz promocja płyty
(
miejsce: aula Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy)

Latem tego roku zespół Rytmy Czasu wydał kolejną płytę „Niepodległa – nasz Dom”, która jest hołdem w stulecie odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Płytę nagrano w latach 2017-2018 w WEM Studio w Białymstoku. Nagranie materiału zostało sfinansowane ze składek zespołu. Wydanie płyty było możliwe dzięki uprzejmości Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego oraz ze środków Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Dwupłytowe wydanie ukazało się dzięki wsparciu Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku w ramach programu Pomost dla Niepodległej.

Na płycie znalazły się utwory takie jak „Wojenko wojenko”, „Czym Ojczyzna jest”, „Żołnierzu panienko”, „Nadziejo – to ty”, „Polskie skrzydła”, „Kiedy rozum śpi”.

Koncert zespołu będzie idealną okazją do zapoznania się z nową płytą jak i świetnym podsumowaniem choroszczańskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Na uczestników koncertu będzie czekać do nabycia wyżej wymieniona płyta.

Wydarzenie to organizowane jest w ramach programu Pomost dla Niepodległej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.