Kultura

Wertep rusza po raz siódmy. Tym razem w stronę Skandynawii

baner_wertep1280x648Tradycyjnie już w ostatni weekend lipca i pierwszy sierpnia Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP zaprasza miłośników teatru na polsko-białoruskie pogranicze, w rejon Puszczy Białowieskiej.

Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie Stephen Rappaport, niezwykle popularny w Szwecji aktor, muzyk, artysta. W czasie Wertepu wystąpi tylko raz, za to w niezwykle magicznym miejscu – dawnej synagodze w Orli. Dla samego Rappaporta ten występ będzie miał wymiar więcej niż artystyczny – jego rodzina pochodzi z przedwojennego Lwowa, stąd i przyjazd do Orli będzie też w jakimś sensie dla niego podróżą sentymentalną do kraju przodków.

– Stephen jest niezwykle popularny w Szwecji, poznaliśmy go w czasie jednego z targów sztuki w Skandynawii i mogliśmy się przekonać jak wielką estymą, szacunkiem, cieszy się wśród tamtejszych artystów, publiczności. Jednak dla nas zgodził się zagrać bez problemu, już dawno sam zresztą myślał o przyjeździe do Polski – mówi Agata Rychcik-Skibińska, która wspólnie z mężem Dariuszem Skibińskim już siódmy rok odpowiada za organizację i program artystyczny festiwalu. – Jestem przekonana, że występ w Orli będzie wielkim wydarzeniem artystycznym.

Występ Stephena Rappaporta i jego zespołu to jeden z elementów tegorocznej podróży z Wertepem w stronę Skandynawii. W jej ramach zobaczymy też i niezwykle ciekawy i oryginalny THEATRE TIX z Danii, który zaprezentuje „Dziewczynkę z zapałkami” według baśni H.Ch.Andersena. Ten teatr tworzą trzy aktorki, które w przedstawieniu używają pojedynczego tła, masek i super-dużego pudełka zapałek. Typowa skandynawska historia, grana bez słów, z ascetyczną scenografią okraszona sporą dozą ruchu i interakcją z widzem.

Dunki mają międzynarodowe przygotowanie zarówno z klasycznej techniki Meisera w Nowym Jorku, jak i teatru fizycznego i tworzenia masek we Włoszech. Spektakle Teatru Tix są przygotowywane za pomocą improwizacji i współpracy. Z kolei włosko-norweski duet artystów ze Studium Actoris – The Konk Brothers (Paolo Martini i Henninga Farnera) z pewnością rozbawi wertepową publiczność do łez ze swoim „Quasi koncertem”.

Ale Skandynawia to nie wszystko. Niezwykle ciekawie zapowiada się przedstawienie „Niedźwiedź” wg. A. Czechowa w przekładzie Artura Sandauera z muzyką na żywo w wykonaniu teatru „Czrevo”. Spektakl „Niedźwiedź” to klasyka dramatu w brawurowym wykonaniu bielskich aktorów. Znajdzie się też i coś dla miłośników magicznych lampionów – po latach na wertepowe szlaki powraca „Słońce na Wschodzie, na Zachodzie Księżyc. Sen o nocy Letniej” w wykonaniu A3Teatr. Wspaniały korowód z przepięknymi, oświetlonymi świecami lampionami po zmierzchu niejednego już widza oczarował, a wielu pewnie jeszcze ulegnie temu urokowi. To jedno z niewielu widowisk, gdzie tak łatwo przenikają się role widzów, artystów, obserwatorów.

I jak zwykle będzie mnóstwo niezwykle ciekawych i pięknych wizualnie przedstawień dla najmłodszej publiczności. Wertep słynie zresztą z przywiązania do swoich najmłodszych widzów. Tegoroczna edycja powinna zadowolić nawet najbardziej wybredne gusta naszych milusińskich.

– Nasz festiwal tworzymy przede wszystkim dla publiczności. O jego sile w dużej mierze stanowi też bliskość między artystami i widzami, a przede wszystkim lokalną społecznością – podkreśla Dariusz Skibiński.

I taką kulminacją tych spotkań, tego bratania się z publicznością (choć w środku trwania festiwalu) jest tradycyjny już „Długi stół – smakowanie wielokulturowości”, na który organizatorzy zapraszają 30 lipca do świetlicy w Policznej (niedaleko Kleszczel).

– „Długi Stół” to taki stół, na którym nawiązując do starego powiedzenia „przez żołądek do serca” skupiamy uwagę na wielokulturowości regionu widzianej przez pryzmat kulinariów typowych dla Podlasia. Uczestnicy, zgromadzeni wokół stołu, dzielą się specjałami kuchni podlaskiej, wymieniają się przepisami, opowieściami o obrzędach i lokalnych tradycjach. Przekazują wszystko to, co najlepsze w naszym regionie – i młodszym i starszym, gościom z regionu i dalszych części Polski – opowiada Agata Rychcik-Skibińska. – Zapraszamy mieszkańców Policznej, Dobrowody i Grabowca do nadsyłania przepisów oraz przygotowywania potraw na wspólne spotkanie przy Długim Stole. Najciekawsze przepisy opublikujemy!

„Długi Stół” jest otwarty dla wszystkich, dlatego do udziału w projekcie zapraszamy także te osoby, którym bliska jest kultura i codzienność Podlasia.

Zapraszamy na tegoroczny WERTEP!

24-26 lipca oraz 30 lipca – 2 sierpnia 2015 roku w Euroregionie Puszcza Białowieska;

24.07 – Narewka, 25.07 – Orla, 26.07 – Kleszczele, 30.07 – Policzna, 31.07 – Dubicze Cerkiewne, 01.08 – Narew, 02.08 – Hajnówka

ip/r