KomunikatyMiasto i GminaZdrowie

Bezpłatna mammografia – w Podlaskiem i w Choroszczy

Jesteś w wieku 40-75 lat? Jeszcze tego lata panie w tym wieku będą miały wyjątkową możliwość skontrolowania swojego zdrowia i wykonania bezpłatnych badań mammograficznych. Dotyczy to również kobiet, które nie kwalifikują się do badania w ramach programu finansowanego przez NFZ.

Jeszcze tego lata mammobusy LUX MED Diagnostyka pojawią się w Podlaskiem i również zawitają do Choroszczy, by panie, które chciałyby sprawdzić swój stan zdrowia i przebadać się mammograficznie, mogły to zrobić. LUX MED Diagnostyka organizuje bezpłatne badania mammograficzne, które w naszym regionie odbędą się w:

– Łapy – 30 lipca przy Domu Kultury, Nowy Rynek 15,

– Tykocin – 31 lipca na Rynku przy OSP Rynek,

– Białystok – 31 lipca przy Lodowisku, 11 Listopada 28,

– Choroszcz – 11 sierpnia przy Placu Brodowicza przy M-GCKiS. 

Na bezpłatną mammografię zapraszamy panie w wieku:

– 50-69 lat – Dla tej grupy pań badanie realizowane jest w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Mammografia jest bezpłatna, refundowana co 2 lata przez NFZ (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Więcej informacji o badaniach na stronie: www.mammo.pl

 – 40-49 oraz 70-75 lat – Dla tej grupy badania wykonywane są również bez opłat, w ramach Projektu „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”, współfinansowanego z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wymagane jest skierowanie lekarskie od lekarza dowolnej specjalizacji. Więcej informacji o badaniach oraz wzór skierowania na stronie: www.fundusze.mammo.pl

Na badania, w ramach obu programów, prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel.: 58 666 24 44 – czynny 7 dni w tygodniu.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich: dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza. To bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

W roku 2014 w mammobusach LUX MED Diagnostyka przebadało się około 240 tys. kobiet. Każdego miesiąca mammobusy odwiedzają ok. 200 miejscowości, realizując program badań przesiewowych dla pań. „Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka. – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek”.

My także gorąco zachęcamy do badań.

 

org., NSz.