EdukacjaMiasto i Gmina

Poznajemy zawody naszych rodziców

Projekt edukacyjny „Poznajemy zawody naszych rodziców” jest w Szkole Podstawowej w Choroszczy od października 2018 r. w oddziałach zerowych w formie spotkań dzieci z rodzicami – przedstawicielami różnych zawodów. Ma on na celu poszerzanie wiedzy i zainteresowań sześciolatków na temat wybranych zawodów wykonywanych przez dorosłych oraz uświadomienie znaczenia pracy w życiu człowieka.

Udział w projekcie umożliwia dzieciom poznanie otaczającej rzeczywistości poprzez doświadczanie jej. Pragniemy, aby zawód, który kiedyś wybiorą nasi wychowankowie nie był tylko środkiem do zdobywania pieniędzy, przykrą koniecznością, rutyną, ale stał się prawdziwą pasją, sposobem na ekscytujące i szczęśliwe życie. Chcemy pokazać wielość możliwości, które otwiera przed nimi współczesny świat. W czasie spotkań dzieci poznają nowe, ciekawe i często nieznane im zawody.

Do tej pory odbyły się trzy spotkania. Jako pierwsi przybyli do nas rodzice Łukasza – Pani Anna i pan Jarosław, którzy na co dzień pracują w zakładzie zajmującym się produkcją szyb samochodowych. Dzieci miały okazję zobaczyć różne rodzaje szyb, osobiście sprawdzić ich wytrzymałość, a także przejść test kwalifikacyjny na pracownika fabryki szyb, wkręcając nakrętkę na śrubę, widząc ją w odbiciu lustra.

6 grudnia odwiedziła nas Mama Kuby, która pracuje w przedszkolu jako nauczycielka. Pani Ewa przygotowała nam mnóstwo ciekawych zabaw i zadań do wykonania z okazji Mikołajek: dzieci wysłuchały opowieści o Świętym Biskupie Mikołaju, układały z puzzli Mikołaja, musiały ułożyć bombki w pudełkach według podanego kodu, był też slalom z saniami Mikołaja pełnymi prezentów.

W świąteczny nastrój wprawiło nas spotkanie z mamą Kuby – Panią Renatą, która zapoznała dzieci z pracą krawcowej. Zobaczyły one jak wygląda maszyna do szycia, jak nawleka się nitkę, zdejmuje miarę, a następnie były świadkami tego, jak powstaje woreczek na kapcie i spodnie. Pani Renata uszyła wszystkim dzieciom piękną bombkę z filcu, którą każdy własnoręcznie przyozdobił.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za poświęcony nam czas i życzymy wszelkiej pomyślności i wielu sukcesów w pracy zawodowej!

Małgorzata Cieśluk, Anna Krzywicka