Jak rozwijać turystykę na obszarach objętych ochroną?
Naukowcy i leśnicy wspólnie z samorządowcami i przedsiębiorcami przez dwa dni będą dyskutować o tym jak rozwijać turystykę na obszarach leśnych objętych ochroną. Dzisiaj (22 października 2015 r.) w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego rozpoczęła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Turystyka na Obszarach Przyrodniczo Cennych”.
Turystyka jest jedną z podstawowych form współczesnego wykorzystania lasu. O tym jak kształtować ofertę turystyczną na obszarach leśnych chronionych rozmawia w Białowieży blisko 100 osób. Są wśród nich naukowcy z kilkunastu uczelni z kraju i zagranicy, reprezentanci parków narodowych i krajobrazowych, samorządowcy, przedstawiciele przedsiębiorstw turystycznych i organizacji pozarządowych.
Konferencja ma szczególny wymiar, gdyż dotyczy bogactw przyrodniczych województwa podlaskiego, gdzie ponad 1/3 obszaru objęta jest ochroną prawną. Funkcjonują tu 4 parki narodowe, 3 parki krajobrazowe, 88 rezerwatów przyrody, 15 obszarów chronionego krajobrazu, 249 użytków ekologicznych i 2050 pomników przyrody.
„Przyroda, szczególnie ta objęta ochroną, jest wielkim bogactwem naszego regionu. Jedną z głównych form korzystania z tych wspaniałych zasobów jest turystyka. Jej rozwój musi być jednak zrównoważony i właśnie o tym rozmawiamy podczas konferencji w Białowieży. Warto dodać, że zagadnienia dotyczące kształtowania oferty turystycznej na obszarach leśnych objętych ochroną są obecnie jednym z priorytetowych kierunków działalności dydaktycznej i naukowej Zamiejscowego Wydziału Leśnego w Hajnówce.” – mówi Dziekan Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce dr hab. inż. Sławomir Bakier, prof. PB:
W programie naukowym konferencji znalazły się zagadnienia dotyczące kształtowania oferty turystycznej na obszarach przyrodniczo cennych, problemy rozwoju obszarów chronionych oraz tematy związane z rozwojem przedsiębiorczości. Szczególnym elementem dyskusji jest gospodarka leśna w kontekście zasad zrównoważonego rozwoju oraz zachowania bioróżnorodności na chronionych obszarach leśnych. Wiele wystąpień poświęconych jest analizie uwarunkowań związanych z turystyką na terenie Kompleksu Promocyjnego Lasów Państwowych „Puszcza Białowieska”. Rozpatrywane będą również problemy związane z organizacją turystyki na obszarach przygranicznych.
Partnerzy/organizatorzy: Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Białowieski Park Narodowy, Instytut Kronenberga, Starostwo Powiatowe w Hajnówce.
DS