Wernisaż wystawy „7 grzechów głównych” Moniki Tekielskiej-Chmielewskiej

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza 4 kwietnia 2019 r. (czwartek) o godz. 17.00 do Galerii Parter na wernisaż wystawy „7 grzechów głównych” Moniki Tekielskiej-Chmielewskiej.

Grzech niezależnie od naszego światopoglądu, upatruje się jako świadome przekroczenie lub naruszenie praw boskich i naturalnych, jako akt, który mnoży zło. Pojęcie to najczęściej odnajdziemy w religii, socjologii oraz antropologii. W czasach, gdy sztuka była na usługach religii, był jednym z najczęściej podejmowanych zagadnień w Europie. Ku przestrodze. Dziś jest inaczej. Istnienie grzechu w ogólnym przekazie jest coraz bardziej względne, a jego pojęcie przenikające do popkultury raczej nikogo nie szokuje. Monika Tekielska-Chmielewska potraktowała temat poważnie, ale ubrała w formę symbolicznych plakatów, raz bliskich testowi Roshacha, raz bliżej polskiej szkoły plakatu. Autorka zaprosi do poznania trzech cykli odpowiadających tematowi: grzech jako przyczyna cierpienia, współistnienie grzechu i cnoty oraz interaktywnego – współczesne kanały grzechów zaczajone w mowie marketingowej, potocznym słownictwie, w pozornie niewinnych frazesach. Będziemy współtworzyć z nią ten ostatni przez cały czas trwania wystawy.

Wystawę można oglądać do 25 kwietnia.

Monika Tekielska-Chmielewska – absolwentka Liceum Plastycznego w Supraślu, Politechniki Białostockiej (Zakład Sztuki na kierunku grafika) oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie (dyplom na wydziale edukacji artystycznej) jak również studiów podyplomowych z arteterapii WOAK i WSFiZ W Białymstoku. Od wielu lat zajmuje się edukacją artystyczną, a od przeszło dwunastu projektowaniem graficznym, maluje i rysuje. Kontemplacja i studiowanie natury, interpretacja poprzedzona dogłębnym poznaniem, dochodzenie do istoty rzeczy materialnej i duchowej to postawy, które przyświecają jej procesom twórczym i w ogóle w życiu. Związana z Choroszczą. Według niej podobno trochę bardziej czuje i trochę więcej widzi.

WYSTAWY indywidualne:

– 2019 r. – „SALIGIA za 7 plakatami” Galeria M-GCKiS

– 2015 r. – „9 godzin” instalacja arteterapeutyczna, aula M-GCKiS, Choroszcz

– 2011 r. – „Plakaty na różne okazje”, Galeria M-GCKiS, Choroszcz;

– 2009 r. – „Dochodząca” malarstwo, rysunek i grafika. Galeria M-GCKiS, Choroszcz;.

WYSTAWY zbiorowe:

– 2017 r. „Obrazy zapamiętane” – wystawa laureatów przeglądów twórczości plastycznej z ostatnich lat, WOAK Białystok

– 2014 – „70×70” – wernisaż wystawy absolwentów LP w Supraślu, hala Wydziału Architektury Politechniki w Białymstoku;

– 2013 r. – „Grafika Użytkowa – wystawa najlepszych prac studentów ostatniego roku grafiki WA Politechniki Białostockiej, MDK w Białymstoku.” Identyfikacja graficzna zimowych igrzysk specjalnych i seria okładek książek autorskich;

– 2012 r. – „IV Graficzny Białystok – 14 Pracownia 14”, Teatr Lalek w Białymstoku. Linoryt „Upadek”;

– 2011 r. – „Grafika Warsztatowa” – wystawa prac studentów kierunku grafika WA Politechniki Białostockiej, Klasztor Dominikański w Choroszczy;

– 2008 r. – Wojewódzki Przegląd Twórczości Plastycznej ph. „Spuścizna Ojców” Galeria Spodki, Białystok. Prace malarskie (wygrana – I miejsce w przeglądzie).

Wernisaż wystawy „7 grzechów głównych” Moniki Tekielskiej-Chmielewskiej

4 kwietnia 2019 r. (czwartek), godz. 17.00

Galeria Parter

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A

WSTĘP WOLNY