Majowy tydzień Patriotyczny w Szkole Podstawowej w Choroszczy

Tradycją Szkoły Podstawowej w Choroszczy stało się organizowanie „Majowego tygodnia patriotycznego”, związanego z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tegoroczne uroczystości były dla szkolnej społeczności szczególnie ważne, gdyż wpisują się w świętowanie 100 rocznicy odzyskania przez Choroszcz niepodległości w 1919 r. Zależało nam na kształtowanie u uczniów poczucia dumy z tego, że są Polakami, rozbudzaniu uczuć patriotycznych, szacunku dla symboli narodowych i dokonań przodków.

W ramach „Majowego tygodnia patriotycznego” odbyły się:

KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH W WYKONANIU „RYTMÓW CZASU”

Szkolne obchody majowych świąt narodowych zainaugurowane zostały występem zespołu wokalnego „Rytmy czasu”. Zaśpiewał on utwory z najnowszej płyty „Niepodległa – nasz Dom”, na której znalazły się polskie pieśni patriotyczne. Uczniowie mieli okazję podziwiać występy swoich rówieśników, którzy w piękny i bardzo wzruszający sposób śpiewali o nasze ojczyźnie, jej historii i bohaterach.

TOBIE ŚPIEWAMY OJCZYZNO – KONCERT I KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZN

Koncert a zarazem konkurs pieśni patriotycznych był on okazją do przypomnienia młodemu pokoleniu utworów, które są częścią naszego dziedzictwa narodowego. Poprowadziły nas one śladami polskiej historii, przypomniały wydarzenia wzniosłe i tragiczne. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem zaprezentowali efektownie przygotowane utwory. Uczestnicy konkursu wystąpili w patriotycznych strojach podkreślających charakter pieśni. W tej edycji konkursu występy uczniów oceniało jury w składzie: ksiądz Sebastian Sum, Małgorzata Czulewicz, Tomasz Perkowski oraz Iza Sikorska.

Najlepszą interpretacją utworów wykazali się:

I miejsce – kl. VI a, która wykonała „Pałacyk Michla” 
II miejsce – kl. IV a i jej interpretacja pieśni „Hej strzelcy wraz” oraz kl. VI b z piosenką „O mój rozmarynie”
III miejsce – kl. V e, która zaśpiewała „Jak długo w sercach naszych”

Ponadto wyróżniono klasy IV b za interpretację piosenki „Serce w plecaku” i V a, która wykonała „Mury”. Wszystkim uczestnikom i przygotowującym ich nauczycielom gratulujemy występów i życzymy sukcesów w przyszłym roku.

POLSKIE PIEŚNI PATRIOTYCZNE, LEKCJE WYCHOWAWCZE

W tygodniu patriotycznym lekcje wychowawcze zostały poświęcone polskim pieśniom patriotycznym. Uczniowie przygotowując się do występów konkursowych poznali okoliczności powstania wybranych utworów, ich historię i znaczenie. Nauczyli się interpretować i wykonywać wylosowane pieśni. Szczególną uwagę zwrócono na nasz hymn narodowy, jego historię i rolę jaką odgrywa.

 KONKURS NA PATRIOTYCZNY WYSTRÓJ SAL LEKCYJNYCH

Nawiązując do chlubnych tradycji obchodów majowego święta, postanowiliśmy przystroić szkołę. Po raz kolejny ogłoszony został konkurs na patriotyczny wystrój sal lekcyjnych. Dominującymi kolorami w naszych klasach stały się biały i czerwony, pojawiły się flagi, kwiaty i gazetki rocznicowe. Oto wyniki konkursu:  

I miejsce kl. IV C
II miejsce kl. VI A
III miejsce kl. IV D

 „Majowy tydzień patriotyczny” był okazją do pogłębienia wiedzy na temat Konstytucji 3 Maja, dziejów Ojczyzny, symboli narodowych i naszego dziedzictwa narodowego. Konkursy stworzyły szanse na integrację klas poprzez zdrową rywalizację, wykazanie się kreatywnością, był również lekcją patriotyzmu.

Beata Jabłońska
Fot: Anna Michalkiewicz