„Wyzwolenie tłumionych emocji” – zapraszamy na wyjątkową wystawę

Sztuka i tworzenie są w stanie rozbudzić i wyzwolić w człowieku emocje, których sam sobie nie uświadamia. Dostarczają doznań wydobytych z najgłębszego obszaru naszej świadomości i jestestwa. Każdy człowiek, a artysta w szczególności, umie swoje widzenie świata ująć w wyjątkowy sposób, pokazać go tak, tak jakby widział po raz pierwszy – „oczami dziecka”, i w swojej pracy zawrzeć również towarzyszące temu emocje. „Wyzwolenie tłumionych emocji” to wystawa szczególna: stworzona przez artystów-amatorów – pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Trzy Dęby” w Choroszczy. Tworzona przez lata podczas zajęć terapeutycznych. Za jej pomocą ci wyjątkowi artyści wyrazili chęć podzielenia się swoimi interpretacjami świata. Zapraszamy do doświadczenia szczerych, wyzwalających emocje prac.

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Trzy Dęby” w Choroszczy, w ramach arteterapii i ergoterapii, inspirując się otaczającą rzeczywistością, przekładają na techniki plastyczne (rysunek, malarstwo, modelarstw, collage, hafciarstwo, tkactwo, rzeźbę) swoje wewnętrzne głębokie przeżycia i emocje. Terapie zajęciowe, jako jeden z czynników rehabilitacji społecznej, są skierowana na twórczą aktywność, dając człowiekowi szansę na wyrażanie siebie w formie dostępnej indywidualnie określonej wewnętrznymi i zewnętrznymi dyspozycjami. Jest działaniem wielokierunkowym, opartym na wykorzystaniu tkwiącego w każdym człowieku potencjału rozwojowego, mającego swe źródło w naturalnych siłach witalnych organizmu, niezależnie od stopnia niepełnosprawności. Terapie zajęciowe dają możliwość wypowiedzenia się w różnorodnych technikach manualnych i plastycznych. Tworzenie prac rozwija umiejętność twórczego myślenia, kształtuje i doskonali zdolności manualne, ale przede wszystkim pozwala wyrażać swoje przeżycia. Jest formą katharsis – oczyszczenia: z negatywnych emocji, odreagowania krzywd i bólu, jest drogą budowania pozytywnego myślenia.

W „Wyzwoleniu tłumionych emocji” mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Trzy Dęby” w Choroszczy pokazali otaczający nas świat – ze swojej perspektywy. Zobaczmy co kryje się za emocjami, co przedstawiają obrazy.

Wernisaż „Wyzwolenie tłumionych emocji” odbędzie się 13 czerwca o godz. 13:00 w galerii Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Wystawa będzie miała dwie odsłony: do 30 lipca obejrzymy pierwszą część przygotowanej ekspozycji, a następnie – do 28 sierpnia odbędzie się zakończenie całości.