HistoriaMiasto i GminaWydarzenia

W 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

80 lat temu – 1 września 1939 r. – Polacy usłyszeli w orędziu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego następujące słowa: „Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec państwa polskiego, co stwierdzam wobec Boga i historii”. Wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej.

Na bezbronny Wieluń i Wojskową Składnicę Tranzytową Westerplatte spadły pierwsze bomby i pociski. Atakiem na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. Otoczona z trzech stron Rzeczpospolita, atakowana z lądu, morza i powietrza, 80 lat temu stanęła do nierównej walki z najeźdźcą.

W niedzielę 1 września br. okolicznościowe uroczystości odbyły się w Choroszczy na Rynku 11 Listopada. Zmiana miejsca obchodów nastąpiła z tego względu, że Choroszcz 2 1029 roku obchodzi 100-lecie swojego Wyzwolenia, zaś Plac Brodowicza, na którym do tej pory odbywały się uroczystości, obecnie jest remontowany.

Po wysłuchaniu historycznych słów Stefana Starzyńskiego z 1939 roku i oficjalnym powitaniu przez prowadzącego uroczystości Adama Kamieńskiego, został odegrany Mazurek Dąbrowskiego. Następnie głos zabrał Grzegorz Krysiewicz, prezes Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała, który przedstawił rys historyczny tamtych dramatycznych czasów i trudnych chwil.

Następnie kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów II wojny światowej złożyły liczne delegacje, w tym: reprezentujący choroszczański samorząd gminny Robert Wardziński Burmistrz Choroszczy z radnymi miejskimi, Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr. Stanisława Deresza, Bank Spółdzielczy w Choroszczy, Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość „Skała”, Koło Emerytów i Rencistów nr 15 w Choroszczy, Młodzieżowa rada Gminy Choroszcz, Szkoła Podstawowa, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, Honorowi Dawcy Krwi oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Na uroczystościach obecni byli liczni mieszkańcy Gminy Choroszcz, a także młodzież – wszyscy, którzy pamiętają o tej ważnej dacie w historii naszego kraju.