KomunikatyMiasto i GminaZdrowie

Szczepionki w całej Polsce, także w Choroszczy będą z opóźnieniem

Informujemy zainteresowanych mieszkańców, że ze względu na opóźnienia w wydaniu zaleceń przez WHO w sprawie składu antygenowego szczepionek przeciw grypie na nadchodzący sezon epidemiczny, opóźniły się procesy produkcyjne szczepionek, a tym samym ich dystrybucja do poszczególnych krajów. Przewidujemy, że zapowiadane bezpłatne szczepienia przeciw grypie rozpoczną się z początkiem października.

Opóźnienia w dostawach szczepionek przeciw grypie nie dotyczą jedynie naszego kraju. Co roku pod koniec lutego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydaje zalecenia dotyczące składu antygenowego szczepionek przeciw grypie na nadchodzący sezon epidemiczny. W tym roku, proces ten, ze względu na potrzebę dokładniejszej analizy szczepów wirusa A/H3N2, wydłużył się o miesiąc, powodując opóźnienia w procesach produkcyjnych.

Eksperci zebrani na Flu Forum w dn. 10 września br. w Warszawie uspokajają jednak: na szczepienie nigdy nie jest za późno i zalecają wykonywanie szczepień w dowolnym momencie sezonu szczepień (wrzesień-grudzień). Wskazali także na wysoką skuteczność szczepień przeciw grypie także później, w trakcie trwania sezonu grypowego. Najistotniejszy jest nie miesiąc zaszczepienia, ale czas potrzebny na wykształcenie odporności, czyli ok. 2-3 tygodnie.

Grypa najczęściej atakuje zimą – szczyt zachorowalności przypada w pierwszych trzech miesiącach roku. W przypadku seniorów, dzieci, kobiet w ciąży czy osób przewlekle chorych, szczepionka przeciw grypie zapobiega nie tylko zachorowaniu, ale przede wszystkim wystąpieniu groźnych dla zdrowia i życia powikłań pogrypowych. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia wśród osób po 65. roku życia wzrasta niemal trzykrotnie. W tej populacji wiekowej odnotowano aż 90% zgonów wywołanych grypą i jej powikłaniami.

W sprawie dokładnej daty rozpoczęcia szczepień przeciwko grypie w Choroszczy, w tym także w ramach Program zdrowotny „GRYPOODPORNI 65+”, prosimy o telefoniczny kontakt z przychodnią MEDICUS Eliza Joanna Jurgiel, Anna Rogalewska Sp. j., ul. A. Mickiewicza 21, 16-070 Choroszcz, tel. 85 719 19 99.

UM