Miasto i Gmina

Ja – twój lokalny przedsiębiorca

Dzień dobry  – jestem małym, lokalnym przedsiębiorcą, nie prowadzę biznesu na terenie Choroszczy, ale bardzo blisko. Chciałabym pomagać przedsiębiorcom i klientom w zrozumieniu siebie nawzajem.

Dzisiaj powiem kim jest lokalny przedsiębiorca? To twój sąsiad, który bardzo ciężko pracuje, często wstaje jeszcze przed świtem, aby przywieźć lub odebrać towar, abyś Ty kochany kliencie miał świeże produkty i doskonałą usługę. Inwestuje w swoją wiedzę, zakupuje nowy sprzęt, idzie spać późno. Często nie ma czasu pobyć z najbliższymi, bo jeszcze jest coś do zrobienia: może księgowość, może promocja działalności, a może robi wypłaty swoim pracownikom.

Czy wiesz co się dzieje, gdy nie opłacisz na czas faktury za usługę/zakup? Kiedyś pod małym, lokalnym sklepem budowlanym usłyszałam : „Faktura na 7 dni. A tam zapłacę za 2 tygodnie, nic mu się nie stanie i tak ma kasy jak lodu.” Oczywiście, że też są klienci bardzo wyrozumiali i sumienni, żeby nie było, że zbyt generalizuję. Bez nich, biznes nie ma racji bytu.

Pamiętaj, że przedsiębiorca to taki sam człowiek jak ty – raczej nie śpi na pieniądzach, raczej ma/miał kredyt do spłacenia, rachunki – tylko dodatkowo sam siebie ubezpiecza, opłaca podatek od dochodu, towar, pracownika, lokal i inne – jeśli nie dostanie pieniędzy na czas to leży. Gdy przedsiębiorca otrzymuje zapłatę na konto/czy do ręki – to nie są jego pieniądze. Moi drodzy to pieniądz tych podmiotów, o których wcześniej wspomniałam – przedsiębiorca dostaje to co mu na końcu zostanie.

Bardzo podobnie jest w rolnictwie – tak w skrócie: najpierw wszystko do uprawy ziemi, potem sprawy w obejściu, potrzeby zwierząt, maszyny – wiem, bo wychowałam się na wsi.

Kiedy nie było mnie w świecie biznesu – nigdy o tym nie myślałam, bo i po co? Teraz wiem i chcę pomóc.

Następny artykuł będzie o klientach – bo też nim jestem.

J.K.