EU Code Week w Szkole Podstawowej w Choroszczy

EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.

W dniach 11- 18 października 2019 r. odbyły się w naszej szkole rozgrywki logicznego myślenia i twórczej aktywności. W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania (Code Week) wyłoniliśmy Mistrzów Sudoku. W turnieju wzięło udział 86 uczniów z klas IV-VIII.

Mistrzowie Sudoku : Gabriela Marcinowicz VI B , Małgorzata Kaczmarek IV A, Zuzanna Oleksiej VI B , Julia Sienkiewicz VI B .

Sudoku jest obecnie jedną z najpopularniejszych łamigłówek na świecie. Sudoku to świetne ćwiczenie umysłu i doskonała zabawa.  Uczniowie rozwiązywali również sudoku chemiczne – w turnieju wzięło udział 40 osób z klas szóstych. Najszybciej rozwiązała sudoku chemiczne Zuzanna Oleksiej z VI B. Kilka dni przed finałowym rozgrywkami uczniowie rozwiązywali zadania treningowe. W ramach zajęć opiekuńczo – wychowawczych uczniowie klas czwartych rozwiązywali sudoku on-line, klasy piąte miały możliwość  rozwiązania sudoku graficznego. Inną ciekawą propozycją było sudoku literowe – w turnieju wzięły udział wszystkie grupy uczące się języka niemieckiego, t. j. klasy siódme i ósme. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i zainteresowani rozwiązywaniem nietypowego sudoku.

Wspólnie z Miejsko- Gminnym Centrum Kultury w dniu 16.10.2019 w świetlicy szkolnej zorganizowany został turniej gier logicznych. Pokaz gier logicznych przygotował i poprowadził Kacper Kulesza, absolwent naszej szkoły. Wydarzenie odbyło się pod bacznym okiem instruktora Pana Łukasza Konopiackiego. 

W Europejskim Tygodniu Kodowania udział wzięli także uczniowie klasy 7b.
7 października 2019 r. na godzinie wychowawczej poznali proste metody szyfrowania wiadomości używane m.in. przez harcerzy. W trakcie zabawy ćwiczono wyobraźnię i logiczne myślenie, kształcono spostrzegawczość, umiejętność analizowania i interpretowania oraz współpracę w grupie. Uczniowie poznali: Szyfr Polibiusza, Szyfr GA-DE-RY-PO-LU-KI, Szyfr czekoladka a także Szyfr matematyczny. W trakcie szyfrowania wiadomości oraz ich odkodowywania było dużo śmiechu.

Następnie czworo uczniów: Martyna K, Martyna M, Zosia O, oraz Alan Z wcieliło się w rolę ekspertów kryptografii i przygotowało zabawy związane z kodowaniem wiadomości dla swoich młodszych kolegów. 16 i 17 października 2019 r. w ramach tzw. “aktywnej przerwy” chętni uczniowie klas 4, 5 i 6 mogli poznać proste metody związane z szyfrowaniem wiadomości. W zabawie wzięło łącznie udział 46 uczniów. Na tych, którym udało się odkodować wszystkie informacje czekały niespodzianki. Sposobów szyfrowania informacji jest bardzo dużo, dlatego do tematu powrócimy
w przyszłości.

 Wszystkie podjęte działania mają na celu zachęcenie młodych ludzi, uczniów naszej szkoły do poznania świata kodowania, gier i logiki. 

Organizatorzy : Anna Kozłowska, Marta Owczarczuk, Alicja Gniedziejko, Piotr Smalak, Agnieszka Sławińska,Kacper Kulesza, Łukasz Konopiacki