KomunikatyZdrowie

ABC szczepień na szóstkę. 6 powodów, dla których warto wybrać szczepienia 6w1

W pierwszych miesiącach życia niemowlęcia, jego system odpornościowy dopiero się rozwija¹. Organizm dziecka jest wtedy szczególnie narażony na zachorowanie na choroby zakaźne, których przebieg może okazać się ciężki2. W trosce o zdrowie dzieci, warto zastanowić się, jak można je przed nimi zabezpieczyć. Skuteczną metodą są szczepienia ochronne, które należy realizować zgodnie z aktualnym programem szczepień1,3.

Minigrafika

Choroby, które powracają

W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się doniesienia o powracających chorobach zakaźnych i powikłaniach będących efektem tych chorób4.Takim przykładem może być krztusiec. Przed wprowadzeniem szczepień przeciw krztuścowi w Polsce odnotowywano co roku kilkadziesiąt tysięcy zachorowań. Po wprowadzeniu szczepień masowych liczba zachorowań w ciągu kolejnych lat zmniejszyła się prawie 100-krotnie. Od połowy lat 90-tych obserwowano ponownie wzrost zachorowań na tę chorobę. W 2012 roku, odnotowano szczególnie wysoką liczbę zgłoszonych zachorowań na krztusiec. Liczba chorych wynosiła ponad 4,6 tys., z czego prawie 1,5 tys. osób wymagało hospitalizacji4. Krztusiec rozprzestrzenia się bardzo szybko, drogą kropelkową podczas kaszlu4,5. Najcięższy przebieg choroby jest obserwowany u małych dzieci, zwłaszcza u niemowląt5. Krztusiec jest powszechnie uważany za chorobę wieku dziecięcego, jednak coraz częściej jest rozpoznawany u młodzieży i dorosłych4,5. W ostatnich latach ponad połowa zachorowań na krztusiec przypada właśnie na te grupy wiekowe. Krztusiec u młodzieży i dorosłych może stanowić istotne źródło zakażenia dla nieuodpornionych niemowląt, u których ryzyko powikłań jest wysokie4,5.

Postęp w dziedzinie wakcynologii

Szczepienia ochronne od wielu lat odgrywają zasadniczą rolę w profilaktyce chorób zakaźnych1. Wraz z postępem w dziedzinie wakcynologii, lista szczepień obowiązkowych i zalecanych powiększała się. Dzięki temu poszerzały się również możliwości profilaktyki chorób zakaźnych1, 6. Początkowo, aby zaszczepić przeciwko kilku chorobom zakaźnym wieku dziecięcego podawano wiele pojedynczych szczepionek.1,6 Obecnie, dzięki stosowaniu szczepień skojarzonych istnieje możliwość zaszczepienia przeciwko kilku chorobom jednocześnie1,6,7.

Szczepienia skojarzone – kompleksowa ochrona Twojego dziecka

Szczepienia skojarzone to nowoczesne preparaty wieloskładnikowe zawierające antygeny kilku drobnoustrojów w jednej strzykawce.1,6 Dzięki temu mogą być stosowane w uodparnianiu organizmu dziecka, jednocześnie przeciwko kilku chorobom zakaźnym1,6. W Polsce dostępne są dwa rodzaje szczepień wysokoskojarzonych na bazie DTPa: szczepienia „6 w 1” i „5 w 1”1,8,9,10,11. Szczepionki „6 w 1” są stosowane w zapobieganiu sześciu chorobom, takim jak: błonica, tężec, krztusiec, zakażenia wywoływane przez Hib* i poliomyelitis** oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B1,8,9,10,11. Przed pierwszą wizytą szczepienną w 2. miesiącu życia najlepiej zapoznać się z informacjami na temat szczepień ochronnych, korzystając z obiektywnych źródeł.1 O szczepienia skojarzone warto zapytać położną środowiskową podczas wizyty patronażowej, pielęgniarkę wykonującą szczepienia lub lekarza pediatrę1.

Pełny cykl szczepienia obejmuje szczepienie pierwotne (trzy dawki) oraz uzupełniające (jedna dawka)1,3,8-11. Pierwszą dawkę należy podać zgodnie z programem szczepień w 2. miesiącu życia3. Kolejne dwie dawki powinny być zaaplikowane na przełomie 3/4 oraz 5/6 miesiąca życia3. Pomiędzy 16., a 18. miesiącem życia, należy zaszczepić dziecko, tzw. dawką uzupełniającą3.

* Hib – Haemophilus Influenzae typu b.

** poliomyelitis – Nagminne porażenie dziecięce

Szczepienia na szóstkę

Istnieje wiele powodów, dla których warto skorzystać ze szczepień ‘6 w 1’. Szczepienia wysokoskojarzone przynoszą korzyści zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Oto niektóre z nich:

 1. Szczepienia skojarzone „6 w 1” stosowane są w zapobieganiu zachorowaniom na 6 chorób: błonicę, tężec, krztusiec poliomyelitis,* zakażenia wywoływane przez Hib** i WZW B***1,10,11. W przypadku wyboru szczepienia ‘5w1’ dziecko nie jest poddane uodpornieniu przeciw WZW B1,8,9.

* poliomyelitis – Nagminne porażenie dziecięce (choroba Heinego Medina).

 1. Mniej bólu i łez oraz mniejszy stres dla rodzica. Korzystając ze szczepień „6 w 1” dziecko uniknie kilku bolesnych wkłuć, które często odbywają się jedne po drugim, podczas tej samej wizyty. Dzięki temu maluch uniknie kontaktu ze strzykawkami, który kończy się płaczem1,7.

 1. Mniejsza liczba wkłuć. Przy podaniu szczepień „6 w 1” na pierwszej wizycie szczepiennej
  w 2. miesiącu życia liczba wkłuć zredukowana jest z 3. do 1., a u dzieci do ukończenia drugiego roku życia – z 14. wkłuć do 51,3*#.

*W realizacji szczepień obowiązkowych zgodnie z aktualnym Programem Szczepień Ochronnych. Nie uwzględniono szczepień obowiązkowych osób szczególnie narażonych na zakażenie. #Nie uwzględniono szczepienia przeciwko gruźlicy i WZW B w pierwszej dobie życia.

 1. Profil bezpieczeństwa szczepień skojarzonych potwierdzony w badaniach klinicznych i po wprowadzeniu do obrotu10-13. Jednym ze składników szczepień skojarzonych „6 w 1” jest bezkomórkowy antygen krztuśca. W porównaniu do całokomórkowego krztuśca jest on lepiej tolerowany, przez co powoduje mniej odczynów poszczepiennych1.

 1. 5. Wybór szczepień „6 w 1” oznacza również mniej wizyt szczepiennych. Przy wyborze szczepień „6 w 1” wizyta w 7 miesiącu życia nie jest konieczna. Jeśli cykl szczepienia kontynuujemy stosując szczepienia „6 w 1”, dawkę uzupełniającą należy podać zgodnie z programem szczepień w 16.-18. miesiącu życia3,10,11.

 1. Szczepienia skojarzone można podawać jednocześnie z innymi szczepieniami pediatrycznymi, np. przeciwko pneumokokom1,8-11. Podawanie ich, powinno odbywać się zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych i zaleceniami producentów3,8-11.

Zaufanie potwierdzone statystykami

Szczepienia skojarzone „6 w 1” i „5 w 1” stosowane są w programach szczepień masowych w wielu krajach w Europie i stały się standardem w codziennej praktyce15. Obecnie, w Polsce około 60 proc. rodziców decyduje się na szczepienia skojarzone, w trosce o lepszy komfort i kompleksową ochronę swojego dziecka przed chorobami zakaźnymi12.

Więcej informacji dotyczących szczepień skojarzonych można otrzymać pod adresem: www.szczepienia.pl

Wszystkie działania niepożądane produktów leczniczych należy zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel. (22) 492-13-01, fax (22) 492-13-09, zgodnie z zasadami monitorowania bezpieczeństwa produktów leczniczych. Formularz zgłoszenia niepożądanego działania produktu leczniczego dostępny jest na stronie Urzędu http://www.urpl.gov.pl/formulndl.asp lub Podmiotu Odpowiedzialnego za produkt, którego zgłoszenie dotyczy.


O GlaxoSmithKline

GlaxoSmithKline to jedna z wiodących firm branży farmaceutycznej i opieki zdrowotnej na świecie. Prowadzi badania mające na celu poprawę jakości życia ludzkiego, pozwalając ludziom osiągać więcej, czuć się lepiej i żyć dłużej. Realizując misję poprawy jakości życia ludzi, tworzymy nowoczesne leki i szczepionki oraz angażujemy się w zwiększanie dostępu do efektywnych terapii i edukacji zdrowotnej dla polskich pacjentów. Pragniemy być odpowiedzialnym partnerem, budując oparte na zaufaniu relacje z uczestnikami polskiego systemu ochrony zdrowia, stawiającym na dialog i transparentną współpracę. Będąc wiodącym inwestorem w branży farmaceutycznej w Polsce, wnosimy swój wkład do zrównoważonego, długoterminowego rozwoju społecznego i gospodarczego. Więcej informacji o firmie znajduje się na stronie www.gsk.com.pl

 

O GlaxoSmithKline Biologicals

GlaxoSmithKline Biologicals (GSK Biologicals), dział szczepionek w firmie GlaxoSmithKline, to jeden z wiodących producentów szczepionek na świecie i lider innowacji. Firma aktywnie działa na polu badań, rozwoju i produkcji szczepionek. Ma w swoim dorobku ponad 30 szczepionek dopuszczonych do obrotu i 20 w fazie badań. Główna siedziba GSK Biologicals znajduje się w Belgii, a na całym świecie firma posiada 13 strategicznie rozmieszczonych zakładów produkcyjnych.

 


 

Przypisy:

 

 1. Chybicka A, Dobrzańska A, Szczapa J, Wysocki J; Pierwsze 2 lata życia dziecka; Przewodnik dla rodziców. Medycyna Praktyczna, Kraków 2012, s. 200-204; 264
 2. Zdrowie dziecka. Choroby wieku dziecięcego.ZdroweDzieci.pl;

http://zdrowedzieci.pl/zdrowie-dziecka/choroby-wieku-dzieciecego#dostęp 30.10.15;

 1. Program Szczepień Ochronnych na rok 2016, 5, Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 16 października 2015r. (poz 63) , dostępny na http://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2015/63/akt.pdf [ ostatni dostęp 3010.15.]
 2. Jak wiele zachorowań na krztusiec występuje w Polsce?

Portal Internetowy Szczepienia.info.http://szczepienia.pzh.gov.pl/main.php?p=3&id=80&sz=229&to= dostęp 12.09.14;

 1. Rywczak I., Kuchar E. Krztusiec u dorosłych – przypomnienie o powracającej chorobie.

http://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/show.html?id=81017 dostęp: 30.10.15;

 1. Co to są szczepionki skojarzone? Portal Internetowy Szczepienia.info, http://szczepienia.pzh.gov.pl/pl_,faq.php?pytanie=458 dostęp: 30.10.2015;
 2. Mazurowska – Magdzik W. Szczepionki monowalentne i poliwalentne (skojarzone).Wady i zalety ich stosowania. Przegląd Pediatryczny 2001,Vol.31,No2, 103-106;
 3. Charakterystyka produktu leczniczego DTPa IPV Hib firmy GSK, dostęp na www.gsk.com.pl; dostęp 30.10.15;
 4. Charakterystyka produktu leczniczego DTPa IPV Hib firmy Sanofi Pasteur; http://www.urpl.gov.pl/drugs/7142849,dostęp 30.10.15;
 5. Charakterystyka produktu leczniczego DTPa IPV Hib WZW B firmy GSK, dostęp na www.gsk.com.pl ,dostęp 30.10.15;
 6. Charakterystyka Produktu Leczniczego szczepionki DTaP-IPV-Hib-WZW B firmy Sanofi Pasteur   http://www.ema.europa.eu/docs/pl_PL/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/002702/WC500145808.pdf dostęp: 30.10.2015;
 7. Bernatowska E., Szczepionki wysokoskojarzone -nowy plan strategiczny dla szczepień obowiązkowych w Programie Szczepień Ochronnych ,Standardy Medyczne-Pediatria 2011,8,895-908;
 8. Vaccine Schedule http://vaccine-schedule.ecdc.europa.eu/Pages/Scheduler.aspx dostęp 30.10.15;
 9. Program Szczepień Ochronnych na rok 2015, Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 13 marca 2015 w w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2015. Dostępne na: http://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2015/14/akt.pdf

[Ostatni dostęp 30.10.15.]

 1. Ślusarczyk J., et al. Sześciowalentna pediatryczna szczepionka skojarzona Infanrix hexa – 10 lat stosowania w Polsce. Zakażenia 1/2014