EdukacjaHistoriaMiasto i Gmina

Ocalić od zapomnienia – Pomnik ku czci żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920r.

Od kilku lat uczniowie Szkoły Podstawowej w Złotorii  wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną  opiekują się Pomnikiem ku czci poległych żołnierzy z 1920r., który znajduje się we wsi Złotoria-Piaski. Podczas wojny polsko- bolszewickiej trwały tutaj zacięte walki o utrzymanie przyczółka  mostowego na niewielkiej przeprawie przez Narew. To grób bezimiennych żołnierzy, którzy walczyli  o wolną Polskę. Chcemy, żeby pamięć o nich przetrwała. Jak co roku uczniowie nasze szkoły zadbali o porządek w miejscu czci pamięci narodowej. Ta „niezwykła lekcja historii” kształtuje u dzieci poczucie tożsamości narodowej, rozbudza uczucia patriotyczne, uczy szacunku i miłości do Ojczyzny. 

 Delegacja z Biura Poselskiego Mieczysława Kazimierza Baszko, przedstawiciele OSP w Złotorii oraz uczniowie naszej  szkoły z wyrazami szacunku i hołdu tym, którzy polegli w obronie  Ojczyzny, złożyli kwiaty pod pomnikiem. Dyrektor szkoły Monika Prejzner w Zaduszki zapaliła znicz przy tablicy pamięci Krzysztofa Marka Zagierskiego- byłego nauczyciela naszej szkoły.

SP Złotoria