HistoriaKulturaMiasto i GminaSportWydarzenia

Uczciliśmy Niepodległą

Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Choroszczy były wyjątkowo bogate i uroczyste. Podczas czterech dni wypełnionych atrakcjami i działaniami, każdy uczestnik święta miał szansę przeżyć je po swojemu i mógł sprawdzić się dla Niepodległej.

Choroszczańskie obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się już w piątek 8 listopada TURNIEJEM STRZELECKIM, przeprowadzonym w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Choroszczy. Zawody otworzył radny Rady Miejskiej w Choroszczy oraz instruktor strzelnicy – Piotr Waczyński, który dokonał wprowadzenia historycznego ukazującego kontekst zorganizowana zawodów. W turnieju wzięło udział łącznie 30 osób: 10 w kategorii do 13 lat i 20 osób w kategorii starszej. W kategorii młodszej uczestnicy oddawali 5 ocenianych strzałów z pozycji z tzw. podpórką, a w grupie starszej – 10 strzałów z pozycji „bez podpórki”. Najlepsza w kategorii do 13 lat, po dogrywce, okazała się Gabriela Kubiak, wyprzedzając: Emilię Malinowską i Mateusza Sierotę. W kategorii powyżej 13 lat najlepsza była Paulina Bezubik (84 pkt.), wyprzedzając: Emilię Malinowską (81 pkt.) i Darię Wyszyńską (76 pkt.). Topowa trójka z każdej kategorii otrzymała puchary ufundowane przez M-GCKiS w Choroszczy, a każdy uczestnik – dyplom od Klubu Rezerwy „Podlasie”.
W kategorii do 13 lat, najlepszą szóstkę stworzyli: 1. Gabriela Kubiak, 2. Emilia Malinowska, 3. Mateusz Sierota, 4. Szymon Prokopiuk, 5. Jakub Wyskoczyl, 6. Piotr Kamieński. W kategorii powyżej 13 lat, w najlepszej szóstce znaleźli się: 1. Paulina Bezubik, 2. Emilia Malinowska, 3. Daria Wyszyńska, 4. Sławomir Karetko, 5. Michał Mróz, 6. Krzysztof Malinowski. Gratulujemy!

Sobota 9 listopada była w Choroszczy świętem biegaczy – tego dnia odbył się BIEG NIEPODLEGŁOŚCI. Była to już 5. edycja wydarzenia. Tym razem nie padał deszcz, a pod koniec nawet wyszło słońce. Kolejny raz Choroszcz pobiła rekord frekwencji: na sportowo Święto Niepodległości uczciło łącznie 195 zawodników i zawodniczek (w tym 93 w kategoriach dziecięcych). Najpierw dorośli – punktualnie o godz. 12.00, po wystrzale Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego, ruszyli na trasę biegu głównego, który na motocyklu pilotował Dyrektor M-GCKiS Przemysław Waczyński. Biegacze pokonali trasę 9,5 km, wiodącą ulicami: A. Mickiewicza, Białostocką w kierunku Sienkiewicz, Szosą Kruszewską, a następnie Zastawie II, Zastawie I i ulicą Dominikańską w kierunku mety zlokalizowanej na Rynku 11 Listopada w Choroszczy. Na starcie biegu głównego zameldowało się 26 osób z naszej gminy, wielu zawodników z województwa podlaskiego i innych miast w Polsce, a także z Białorusi. Dzieci biegały tuż po rozpoczęciu biegu głównego – na Rynku 11 Listopada oraz ulicą Dominikańską. Wszyscy milusińscy, po przekroczeniu mety, otrzymali: medale, breloczki, a najmłodsi dodatkowo patriotyczne kolorowanki. Każdy dorosły zawodnik i zawodniczka biegu głównego, również otrzymał pamiątkowy medal i kubek „niepodległościowy” ufundowany przez Burmistrza Choroszczy. Wśród Pań najlepsza okazała się Olga Krautsova, przed: Viktoryią Kushnir i Julitą Bielawiec, a wśród Panów – Henadz Verkhavodkin, następnie: Dzmitry Hramatouski i – ubiegłoroczny zwycięzca: Andrzej Leończuk. Wyróżniono także najlepszych biegaczy mieszkających w naszej gminie: wśród Pań pierwsza, trzeci raz z rzędu, była Katarzyna Łotowska, przed: Martą Filipek i Moniką Wierciszewską, a wśród Panów: Piotr Kozioł, przed: Grzegorzem Mikulskim i Yurijem Krupitsą. W 5. Biegu Niepodległości w Choroszczy przewidziana była także specjalna nagroda za zajęcie 101. miejsca – w związku z 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości; wywalczyła ją Elżbieta Gutowska. Wszystkim uczestnikom 5. Biegu Niepodległości w Choroszczy serdecznie dziękujemy za start, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy osiągniętych lokat.

Dziękujemy także Burmistrzowi Choroszczy Robertowi Wardzińskiemu, który nie tylko objął imprezę honorowym patronatem, ale był także obecny przez cały bieg oraz ufundował pamiątkowe medale dla wszystkich zawodników, oraz nagrody. Duża pula nagród była możliwa także dzięki osobie, która chce pozostać anonimowa – ta osoba była obecna na biegu, a nawet wzięła w nim udział! Nagrodziliśmy Ciebie brawami i jeszcze raz dziękujemy za wsparcie!
Gorące podziękowania należą się także kuchni Szpitala w Choroszczy za przygotowanie pysznej gorącej grochówki, którą po sportowym wysiłku mogli się posilić wszyscy biegacze. Bieg nie mógłby się odbyć również bez wsparcia Strażaków z OSP w Choroszczy i OSP w Barszczewie, Policjantów z Komendy Miejskiej w Białymstoku, a także podopiecznych z Zaczerlańskiego Ośrodka Monar. Nieodzowne było ponadto wsparcie pracowników M-GCKiS. Mamy nadzieję, że wszyscy zawodnicy miłośnicy biegania wrócili do domów zadowoleni!

W niedzielę 10 listopada
 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Choroszczy Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, przy wsparciu M-GCKiS w Choroszczy, zorganizował wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – było to już szóste spotkanie z cyklu „WIECZÓR PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ. ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE”. Spotkanie to jest już tradycją choroszczańskich obchodów Święta Niepodległości; rokrocznie gromadzi dużą liczbę osób. Nie inaczej było w tym roku: cała sala rozbrzmiewała piosenkami „Wojenko, wojenko”, „My pierwsza brygada”, „O mój rozmarynie” oraz wieloma innymi utworami. Z patriotycznym repertuarem wystąpili także harcerze pod kierunkiem ks. Sebastiana Suma. Wykonali oni pieśni moniuszkowskie we współczesnych aranżacjach. Na koniec głos zabrał proboszcz choroszczańskiej parafii ks. kan. Leszek Mieczysław Struk, dziękując uczestnikom za przybycie oraz podkreślając fakt tej formy świętowania Niepodległości Polski.

Tego wieczoru odbyło się także wydarzenie pn. „ŚWIATŁO PAMIĘCI NIEZWYCIĘŻONYM”. Grupa osób, w tym rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Policja Państwowa ‘39”, a także mieszkanki i mieszkańcy Gminy Choroszcz odwiedzili mogiły żołnierzy i ku pamięci poległych, odmówili krótką modlitwę oraz zapalili światełka. Gest ten pozwolił pokazać, że w przeddzień 101. rocznicy odzyskania niepodległości Polacy pamiętają o tych, którzy zginęli walcząc o odzyskanie i utrzymanie Wolnej Niepodległej Rzeczpospolitej. Mogiły polskich żołnierzy rozsiane są po całym świecie. Na przestrzeni lat zmieniały się granice, los rzucał żołnierzy w każdy zakątek globu, czasy przeminęły, a mogiły zostały. Wszystkim tym, którzy stanęli do walki o Ojczyznę podczas powstań narodowych, konspiracji, I wojny światowej, w walce o utrwalenie granic, w wojnie polsko-bolszewickiej, II wojnie światowej oraz podziemia antykomunistycznego – pokazaliśmy, że pamiętamy.

W poniedziałek 11 listopada
 cała Choroszcz była pięknie przystrojona. O godz. 9.30 w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika odbyła się uroczysta MSZA ŚWIĘTA ZA OJCZYZNĘ, w czasie której homilię wygłosił ks. proboszcz Leszek Struk. W nabożeństwie uczestniczyły władze Gminy Choroszcz, liczne poczty sztandarowe reprezentujące szkoły, organizacje pozarządowe, w tym parafialne oraz OSP z całej gminy. Bezpośrednio po nabożeństwie, na Rynku 11 Listopada, u stóp Pomnika Niepodległości z 1934 roku odbyły się GŁÓWNE UROCZYSTOŚCI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W CHOROSZCZY. Obok pocztów sztandarowych wspaniale defilujących pod komendą dha Tadeusza Lewkowicza, nie zabrakło asysty rady parafialnej w strojach nawiązujących do trynitarstwa, a straż przy pomniku pełniły zuchenki, zuchy, druhny i druhowie z choroszczańskich drużyn. Jak co roku, podczas obchodów byli obecni także ułani. Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński wygłosił uroczyste przemówienie, którego wysłuchali licznie zgromadzeni mieszkańcy i mieszkanki miasta i gminy Choroszcz.

Włodarz Gminy Choroszcz zwrócił się do słuchaczy, między innymi, takimi słowami: „W takim dniu jak dziś wspominamy bohaterów naszej historii – Żołnierzy i Strażników wolności, Rycerzy suwerenności i swobody – tych najcenniejszych wartości, których siostrą-bliźniaczką jest odpowiedzialność. Wszak wszystkie nasze dzisiejsze przywileje, z których korzystamy, zostały heroicznie wywalczone, sumiennie wypracowane i szlachetnie zdobyte. Nam zaś – i przyszłym pokoleniom przekazano je jako Skarb i Zadanie. Jestem przekonany, że Polska, a także nasza lokalna choroszczańska społeczność – my tu wszyscy zgromadzeni, spełniamy tę powinność godnie i szlachetnie. (…) Dzięki Twórcom Niepodległości – tym znanym, jak również bezimiennym żołnierzom naszej historii możemy też myśleć o tym wszystkim, co przed nami. Możemy ze spokojem i ufnością planować przyszłość naszą, naszych dzieci i wnuków. To przywilej niemający swojej ceny. Możemy mieć nadzieję, że marzenia i aspiracje młodych pokoleń Polaków urzeczywistnią się dla dobra tego Kraju i tego Narodu. Szanowni Państwo, w dniu takim jak Święto Niepodległości pamiętajmy, że posiadane przez nas: wolność, suwerenność i niezależność to triada wartości, u podstaw których leży dobro Ojczyzny i drugiego człowieka, a horyzont tych cnót wyznacza szlachetna troska i szacunek wobec przeszłych i przyszłych pokoleń. Tego nauczyli nas Bohaterowie i Strażnicy Niepodległości. Chwała Bohaterom! Wiwat Niepodległa!”.

Następnie odbyła się ceremonia złożenia kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Niepodległości na Rynku 11 Listopada w Choroszczy, zwieńczonym – unikatowym na skalę kraju – orłem legionowym. Jako pierwszy wieniec złożył Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, następnie Starosta Białostocki Jan Bolesław Perkowski, w dalszej kolejności kwiaty i znicze złożyły liczne delegacje, przedstawiciele regionalnych i lokalnych instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy.

Wieczorem natomiast, w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, miał miejsce KONCERT ZESPOŁU „RYTMY CZASU”, działającego pod kierunkiem pana Jerzego Tomzika. Zespół wykonał pieśni o tematyce niepodległościowej. Między innymi zabrzmiał utwór „Wojenko, wojenko”. „Wiązanka partyzancka” przywołała II wojnę światową i Powstanie Warszawskie. Czasy PRL wspomniały utwory „Psalm stojących w kolejce”, „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, „Polskie skrzydła”. Dzięki tej muzycznej podróży przez dzieje Rzeczpospolitej, młode pokolenia mogły odczuć czym było życie pełne ograniczeń w tamtych czasach, np. stanie w kolejkach, godzina policyjna, reglamentowane produkty, wyjazdy zagraniczne tylko na podstawie paszportu i tylko z wizą – by wymienić tylko te „lżejsze” bariery codziennego życia. Podczas kornetu zostały wykonane pieśni, które tylko pozornie nie kojarzą się z patriotycznym repertuarem, jednak głębsza warstwa świadczy o wątkach niepodległościowych. Wokalistki przekazały widowni nie tylko pieśni z płyty zespołu pt.: „Niepodległa – nasz Dom”, ale też emocje tamtych czasów, ale przede wszystkim nadzieję – ta w koncercie wybrzmiała najgłośniej. Był to koncert wieńczący Jubileusz 15-lecia powstania i działalności zespołu „Rytmy Czasu”.

Cieszymy się, że mamy możliwość uroczystego świętowania odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tym bardziej, że Choroszcz w tym roku obchodzi 100. rocznicę swego wyzwolenia, które dokonało się 19 lutego 1919 roku. Tak więc z całą Polską, ze wszystkimi rodakami mogliśmy zjednoczyć się w dniu Święta Niepodległej.

Wszystkie wydarzenia w ramach choroszczańskich obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości były objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Choroszczy. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym i wspierającym nasze działania.