EdukacjaMiasto i Gmina

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Przedszkolu w Choroszczy

„Nie ma dzieci, są ludzie” pisał Janusz Korczak blisko sto lat temu. 20 listopada 2019r. spotkaliśmy się z dziećmi z grup 5-6 latkach, aby porozmawiać o ich prawach i obowiązkach.

Dzieci opowiadały o prawach, które są dla nich najważniejsze tj. prawie do miłości, opieki i szacunku. Wspólnie oglądaliśmy prezentację obrazów przedstawiających dzieci przy różnych czynnościach w różnych epokach. Przedszkolaki bardzo dojrzale wypowiadały się o uczuciach, podkreślając, że dziecko ma prawo również być szczęśliwe lub smutne i może się rozpłakać jak dzieje się mu krzywda. Również zadanie dotyczące zinterpretowania ilustracji i przypisania jej do konkretnego prawa nie sprawiła dzieciom większych problemów.

Następnie każda z grup zaprezentowała jeden utwór związany z wybranym prawem. I tak Tygryski śpiewały o tym, że wszystkie dzieci, nie ważne na jakim kontynencie żyją, tak samo chcą się bawić i uczyć. Słoneczka zaśpiewały o tym jak ważna jest rodzina w życiu małego człowieka. Grupa Misiów swoją piosenką zwróciła uwagę na to, że dzieci chcą się uczyć i odkrywać świat. Na koniec Biedroneczki opowiedziały nam w swoim wierszu jak ważną sprawą jest ojczyzna.

Ostatnim punktem programu było wspólne obejrzenie bajki Franklin – refleksja nad tym czym są obowiązki i ile prawdziwej radości daje sumienne wywiązywanie się z nich.

Na koniec Pani Dyrektor Bożena Lenczewska podziękowała wszystkim tak aktywnego zaangażowania i pogratulowała ogromnej wiedzy, jaką wykazały się przedszkolaki.

Małgorzata Hubbell
Fot.  Monika Laskowska