Podsumowanie programu “DoMowy – rodzinne historie o słowach”

W październiku 2019 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Choroszczy brała udział w Ogólnopolskim Programie „DoMowy – rodzinne historie o słowach”, realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” .

Nadszedł czas podsumowania warsztatów, które odbyły się – łącznie w dwóch edycjach – w ponad 100 Bibliotekach w całej Polsce. W Oddziale Dla Dzieci naszej Biblioteki odbyły się więc warsztaty słowotwórcze „DoMowy – rodzinne historie o słowach”. Tematem przewodnim warsztatów odbywających się w całej Polsce, była współczesna polszczyzna, jednakże w całkiem nietypowej odsłonie.  Podczas warsztatów najmłodsi  tworzyli m.in. własne słowniki z neologizmami słowotwórczymi , których używają w codziennym/potocznym, dziecięcym języku.

W ostatnim czasie ukazały się publikacje, w których można zapoznać się  m.in. z efektami dwóch edycji programu „DoMowy – rodzinne historie o słowach”. Owoce pracy uczestników warsztatów, które odbyły się w naszej Bibliotece można obejrzeć zarówno w filmie podsumowującym, jak i w wyjątkowej książce, wydanej przez Centrum Edukacji Obywateli (publikacja dostępna w Oddziale Dziecięcym naszej Biblioteki).

Oprócz podsumowania, materiały zebrane w tej książce mają również za zadanie wesprzeć dalszą organizację warsztatów słowotwórczych dla młodszych i starszych dzieci. Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy wziąć aktywny udział w tym programie i przeprowadzić tak efektowne warsztaty w naszej Bibliotece. Dziękujemy Centrum Edukacji Obywatelskiej za przekazane materiały oraz udostępnienie scenariuszy umożliwiających realizację warsztatów.

Już teraz czekamy na kolejną odsłonę tych twórczych warsztatów, aby móc w niej aktywnie uczestniczyć.

(PK)