The Closterspopfers, JAMA, NERWOWOHOŻY

Na początku był “The Closterspopfers” (“klasztorni oszu­ści”). Grupa powstała z inicjatywy Piotrka Walesiuka (teksty, muzyka, instrumenty perkusyjne). Zespół zaczął grać jesienią 1990 roku. Początkowo mieli próby w Szkole Podstawowej, później w sali katachetycznej Klasztoru Dominikańskiego przy kościele św. Jana Chrzciciela w Choroszczy (stąd bierze się pierwsza nazwa). Oprócz wspomnianego założyciela zespół tworzyli Andrzej Sztabelski, Grzegorz Gabrian (gitary), Adam Kamieński (vocal). Gościnnie śpiewał także Jacek Dąbrowski. Zespół rozpadł się w 1992 roku, ze względu na brak inicjatywy i środków twórczych.

W 1991 roku podczas wczasów w Mikołajkach powstaje zespół “JAMA” (Jacek, Andrzej, Michał, Adam) specjalizujący się szczególnie w graniu przy ogniskach. Grupę tę tworzyli A. Kamieński, A. Sztabelski, M. Krysiewicz oraz J. Dąbrowski (menager grupy, załatwiający jej występy przy ogniskach). Po powrocie z wczasów JAMA nagrywa pierwsze kasety demo “Hity przy ognisku” i “Click 1 i 2”. W trakcie nagrywania kasety “(Studio nagrań w domu u jednego z muzyków) zespół opuszcza M.Krysiewicz. Jego miejsce ambitnie zastępuje Artur Reszeć. Podczas nagrywania kolejnej kasety dochodzi wokalista Pio­trek Gryguć. Zespół ambitnie zaczyna tworzyć swoje utwory by utrwalić je na taśmie, oprócz wcześniej wymienionego skła­du w grupie pojawili się gościnnie Zbyszek Rojecki (git.basowa) i Wojciech Grabowski (perkusja) – ex Holiday, a także P. Walesiuk i B.Rutkowski. Tworząc nowy repertuar i nastawiając się konkretnie na muzykę rockową, na początku maja 93’ zespół zmienia nazwę na “NERWOWOHOŻY”. Automaty­cznie w grupie zachodzą zmiany. Odchodzi A.  Reszeć a zastę­puje go R. Korziński (ex Holiday). Już pod nową nazwą zespół po raz pierwszy pokazuje się 1.06. na festynie z okazji Dnia Dziecka, jest to jednak tylko krótki występ. Prawdziwy debiut przed publicznością następuje 4.07.93 na “Cementach”. Później zespół zagrał jeszcze na Jarmarku Dominikańskim.

Własny repertuar przypomina muzykę grupy “KULT”, i “IRA”, “PROLETARIAT” zresztą oprócz swoich piosenek grają głównie hity tych zespołów a także i innych. Marzeniem chłopców jest osiągnięcie sławy i wejście do czołówki polskiego rocka. W najbliższym czasie zespół chce nagrać kasetę i szuka sponsora.

Zespół aktualnie tworzą: A. Kamieński (lider, vocal), P. Gry­guć (vocal), R. Korziński i A. Sztabelski (gitary), Z. Rojecki (g.bass) oraz W. Grabowski (perkusja).

Kazik Jaszczur i Obserwator

Dyskografia: Closterspopfers, Próba – Klasztor 91′ Próba – Szkoła, JAMA – Hity przy ognisku, Click 1, Click 2, Próba – 1.05.93 NERWOWOHOŻY – Live 4.07.93’ (kasety znajdują się u członków zespołu).

Gazeta w Choroszczy, numer 5: Listopad 1993