Almanach miejscowej muzyki rozrywkowej: HOLIDAY

Grupa powstała praktycznie pod koniec roku 1989. Wówczas do muzyków zespołu TITANIC; Mirek Krysiewicz (gitara, vcal), Darek Sokół (perkusja), Zbyszek Rojecki (bas), dołączyli Marek Nikołajuk (instrumenty klawiszowe, vocal) i Robert Oksimowicz (gitara). W grudniu 1989 roku członkowie kapeli doskonalili już swoje umiejętności muzyczne w ówczesnym GOK-u w Choroszczy, chcąc zapełnić lukę powstałą po rozwiązanym latem 89 zespole PLENER.

Jeszcze jako TITANIC, na początku roku 1990, zespół zagrał kilka imprez. Tego samego roku, latem, prawdopodobnie pod wpływem wakacji, członkowie grupy decydują się na zmianę nazwy. Ten moment należy uznać za początek istnienia grupy HOLIDAY. (Niedługo po tym wydarzeniu grupę opuszcza Darek Sokół a perkusistą zespołu zostaje Robert Oksimowicz)  

Pierwszym ważnym, publicznym występem grupy HOLI-DAY był udział w I Jarmarku Dominikańskim w Choroszczy. Podczas nocnej zabawy z zespołem wystąpiła gościnnie wokalistka Agnieszka Kulik.

Po Jarmarku do zespołu dołącza gitarzysta Rafał Korziński, a pod koniec lata kapelę opuszcza Mirek Krysiewicz, z zamiarem reaktywacji swojego zespołu TITANIC. I właśnie w taki sposób w składzie zespołu znaleźli się muzycy związani bezpośrednio z Choroszczą. Nikołajuk, Rojecki, Oksimowicz, Korziński wystąpili w Żółtkach na imprezie z okazji otwarcia świetlicy OSP oraz na kilku imprezach na terenie Gminy Choroszcz w tym na świątecznej zabawie w ówczesnym GOK-u w Choroszczy. W wymienionym składzie kapela występowała przez cały sezon roku 1991. Od czasu do czasu, gościnnie lub w zastępstwie, w zespole wystąpili: Tomasz Kozłowski (ex PLENER, dziś PROMES). Tadeusz Lewkowicz (ex PLENER). Bogdan Otapowicz (PLENER. BARWA) oraz Jacek Dąbrowski (wocal. przeboju Enola Gay).

9 kwietnia 1991 roku członkowie zespołu pracują nad materiałem do „taśmy demo” noszącej tytuł „Wyznanie”. W nagraniach udział bierze wokalistka Agata Kraszewska. Materiał nagany w prywatnym studio Zbigniewa Rojeckiego zawierał covery największych hitów muzycznych z tzw. gatunku „REMIZA-DISCO”.

4 sierpnia zespół występuję na II Jarmarku Dominikańskim. Tego dnia perkusistę zespołu, Roberta Oksimowieża, zastępuje Tadeusz Lewkowicz, a muzycy grają na pożyczonym sprzęcie, gdyż na dzień przed imprezą instrumenty kapeli zostają skradzione.

W tym okresie dosyć często swoją nieobecność w zespole zaznacza Robert Oksimowicz, zastępowany z konieczności przez wyżej wymienionych perkusistów. Ostatecznie na początku roku 1992 Robert żegna się z zespołem. Nowym perkusistą zostaje Wojciech Grabowski (dziś NERVOVOHOŻY). Z nim zespół występuje m.in. w Kuleszach na Gali Muzyki Chodnikowej (z okazji jubileuszu zespołu KOMETA), a także na kilku imprezach gminnych.

W sierpniu 1992 po raz kolejny grupa uczestniczy w Jarmarku Dominikańskim. Przysłowiowe fatum nie opuszcza kapeli. W trakcie koncertu w Sali KRYNPOLU (dzisiejszy sklep p. Komły) ok. godziny 21 następuje zanik zasilania, skutecznie uniemożliwiając dalszy występ. Jeszcze tego samego miesiąca zespół rezygnuje ze współpracy z perkusistą i zastępuje „żywy instrument”… automatem perkusyjnym. Ponadto w roku 1992 HOLIDAY występuje na Dożynkach w Klepaczach oraz na tzw. Poprawce Jarmarku Dominikańskiego również w Sali KRYNPOLU. W październiku 1992 roku z powodu powołania Nikołajuka do służby wojskowej zespól zawiesza działalność, którą wznawia w roku 1993. Na IV Jarmarku Dominikańskim występują jedynie Marek Nikołajuk wraz ze Zbyszkiem Rojeckim, a gościnnie zaśpiewał przebój Boba Marleya „No woman, No cray” Robert Wróbel z Łysek (kiedyś ZŁOŚLIWY ANEMIK). Obok zespołu z Choroszczy na Jarmarku gościnnie wystąpiło kilka kapel rockowych. Jesienią 1993 podczas Dni Choroszczy w klubie PARADISE (dawny KRYNPOL) z zespołem występuje po raz pierwszy Rafał Korziński. Następnie po krótkim czasie zespół opuszcza Zbyszek Rojecki, którego miejsce zajmuje muzyk z Grajewa, Ryszard Kuligowski (KAS). W tym okresie HOLIDAY prezentuje głównie przeboje „muzyki chodnikowej”.

Lata 1993-94 to okres kiedy w muzyce wykonywanej przez zespół dochodzi do wielu zmian. Nazwa „muzyka chodnikowa” odchodzi do lamusa i zostaje zastąpiona terminem „DISCO POLO”. Grupy muzyczne zaczynają nagrywać w powstających firmach fonograficznych typu „BLUE SAR”. Wiejskie remizy, w których zazwyczaj odbywały się zabawy taneczne zostają zastąpione „DISCO-KLUBAMI”, zaś muzyka, dotychczas wykonywana na żywo ginie w dźwiękach generowanych przez scquencery i playbackach odtwarzanych z „mini-disców”.

Wiosną 1994 roku z zespołem występuje Agata Nikołajuk Kraszewska), wówczas żona lidera zespołu. Odchodzi też skonfliktowany z resztą grupy Kuligowski a powraca Rojecki. Nową postacią w składzie zespołu jest Maciej Kudrycki (instr. klawiszowe) pełniący funkcję konferansjera i managera.
W nowym składzie grupa tradycyjnie występuje na kolejnym, IV Jarmarku Dominikańskim, a także wyjeżdża na koncerty do innych regionów’ Polski. HOLIDAY włącza się w nurt muzyki będącej wówczas u szczytu, muzyki „DISCO-POLO”.

Na początku 1995 roku zespół opuszcza Rafał Korziński. W marcu w prywatnym studiu nagraniowym Marka Nikołaju-ka muzycy tworzą kolejną „kasetę demo” z całkowicie własnym repertuarem. Aranżacje i muzykę tworzą: Jerzy Szymczyk (VABANK) i Marek Nikołajuk, teksty pisze Jacek Dąbrowski. Chorego w dniu nagrania materiału Nikołajuka zastępuje wokalnie Zbyszek Rojecki, którego wspomaga Szymczyk. Opracowany materiał DEMO zostaje zaprezentowany firmie GREEN STAR. Ostatecznie jednak, po pertraktacjach nie dochodzi do podpisania umowy.

Wiosną 1995 zespół nagrywa, już z Nikołajukiem, w studiu Tomasza Sidoruka w Białymstoku materiał, na którym znajduje się kilkanaście piosenek. W niejasnych okolicznościach nagrany materiał trafia do firmy OMEGA MUSIC z Żuromina. Jesienią pojawiają się na składankach zawierających przeboje różnych wykonawców utwory: „Wtedy w maju” ze zmienionym przez Omegę tytułem „Bańki mydlane” oraz piosenka „Wspomnienie z podstawówki”. W tym czasie w TV POLSAT w programie DISCO RELAX pojawiają się także teledyski do tych piosenek. Niestety próżno na nich szukać chłopaków z Choroszczy. Na klipach widzimy zupełnie kogoś innego.

Na zaistniałą sytuację zespół reaguje błyskawicznie. Wysyła skargę do POLSATU i fałszywy klip „schodzi z anteny”. To jednak nie koniec krętactw firmy z Żuromina. Na kolejnej składance przy piosence „Serca dwa” pojawia się nazwa „BAJER MAN”. Dopiero po rozmowach i podpisaniu odpowiednich umów na płycie pojawia się właściwa nazwa zespołu. W grudniu 1995 roku HOLIDAY tworzy i nagrywa kolejny materiał, tym razem w studiu Andrzeja Kamieńskiego. Rok ten był też czasem wzmożonego koncertowania i podróży po dyskotekach i klubach całego kraju. W tym czasie zajętego grą w II – ligowej Jagiellonii Kudryckiego zastępują: Jacek Dąbrowski i Tadeusz Świerczewski.

Grupa nie zwalnia tępa również w następnym roku. 1 kwietnia 1996 goszcząc w Nocnej Orkiestrze Radia Białystok, prezentuje swoje przeboje z których dwa: „Rozczarowanie” i ..Serca dwa”, które stają się hitami prezentowanymi nie tylko na falach eteru, ale także we wszystkich białostockich dyskotekach. „Serca dwa” ukazuje się również na składance CD „BODZIO’96 & HITY” firmy OMEGA.

W roku 1996 zespół prezentuje się w telewizyjnym programie MIXER. zaś latem na składankę Omegi trafia utwór „Nieznajoma dziewczyna”. Jest to ostatnie wydawnictwo fonograficzne grupy. Firma OMEGA MUSIC nie wywiązała się z umów i nie wydała albumu zespołu.

Rok 1997 to w dalszym ciągu wir koncertów po kraju (m.in. z grupą BOYS), udział w galach DISCO POLO w Sztabinie i tradycyjnie już, udziale w Jarmarku Dominikańskim. W sierpniu zespół jest inicjatorem akcji charytatywnej HOLIDAY DLA POWODZIAN do której przyłącza się Centrum Kultury w Choroszczy. W październiku 1997 z zespołu na dobre odchodzi Zbigniew Rojecki, którego zastępuje Daniel Nikołajuk (gitara basowa). Zespół nadal występuje m.in. na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W roku 1998 nagrania zespołu prezentowane są w RADIO JARD, w którym później zespół kilkakrotnie występuje. W tymże roku nową wersję utworu „Rozczarowanie” prezentuje zespół VIVAT. W grupie coraz intensywniej zajętego piłką nożną Kudryckiego, jak też pracą w radiu Dąbrowskiego, zastępuje Piotr Bagiński.

Latem 1999 roku zespół daje koncert „Na stadionie” w Choroszczy z okazji „X wakacji HOLIDAY”. Zespół występuje też na inauguracji stawu wędkarskiego nazwanego wówczas „Kominowe Bajoro”. Obok Nikołajuka i spółki wystąpili: Mariusz Adamski (JULIO) i (Was is DAS). Holiday wystąpił też na imprezie w klubie HADES w Juchnowcu, gdzie zespół wspierał Adam Popko (w trakcie koncertu „zaliczył” upadek z tzw. wysokiej sceny).

W roku 2000 zespół ustępuje miejsca i sławy innej miejscowej grupie JUNIOR. Od tej pory HOLIDAY skupia się wyłącznie na graniu „imprez”, zabaw i wesel.

Lata 2001-2004 można uznać za okres stagnacji grupy wzbogacającej swój repertuar o covery popularnych przebojów. W tym okresie w zespole, którego trzon stanowili Marek i Daniel Nikołajukowie, występowali wspomniani: Bagiński, Dąbrowski i Kudrycki. Swoje epizody artystyczne w grupie zaliczyli m.in. Mariusz Adamski (JULIO), Marcin i Tomek Popławscy (JUNIOR), M. Łazarski, Ł. Zawadzki.  

Przyglądając się biografii zespołu odnoszę wrażenie, że HOLIDAY mógł osiągnąć znacznie więcej. Jako pierwszy zespół muzyczny z Choroszczy był zarejestrowany w wytwórni płytowej, a jego utwory pojawiły się, również jako pierwsze na krążkach CD. Szkoda, że w momencie największej popularności grupa nie potrafiła złapać przysłowiowego „wiatru w żagle” i dołączyć do czołówki zespołów nurtu DISCO-POLO, pozostając jedynie regionalną gwiazdą i niespełnioną nadzieją wiernej publiczności.

Kończąc należy jeszcze wspomnieć o epizodach, do których można zaliczyć udział chłopaków z Choroszczy w świątecznym programie emitowanym przez stację POLONIA 1 oraz wykorzystaniu piosenki „Serca dwa” w filmie Krzysztofa Zanussiego pt. „Niespełnione prawa” z cyklu „Opowieści weekendowe” z roku 1998.

J. Dąbrowski, M. Nikołajuk
Gazeta w Choroszczy, nr 85/2004