Almanach miejscowej muzyki rozrywkowej: JUNIOR

Chcąc mówić o początkach zespołu, należy cofnąć się pamięcią do roku 1994, kiedy to rodzeństwo: Marcin i Tomek Popławscy rozpoczynają swoje pierwsze eksperymenty z muzyką. Ich instrumentarium stanowiły wówczas: prosty zestaw perkusyjny Tomka i gitara elektryczna Marcina, na których bracia z powodzeniem rozwijali swoje dziecięce zainteresowania oraz doskonalili warsztat muzyczny.

Jak się okazało, garaż nie był najlepszym miejscem do ćwiczeń i dalszego rozwoju. Po dwóch latach pracy w warunkach „garażowych” muzycy zaczęli poważnie brać pod uwagę możliwość nawiązania współpracy z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Choroszczy. które dysponowało odpowiednim jak na owe czasy zapleczem sprzętowym i bazą lokalową. W listopadzie 1996 roku po rozmowach z ówczesną dyrektor Ośrodka p. Ewą Bobrowską kapela braci Popławskich, uzupełniona o Piotra Szczecińskiego, rozpoczyna stałą współpracę z Ośrodkiem Kulturę w Choroszczy. Od tego momentu możemy mówić o faktycznym powstaniu zespołu muzycznego JUNIOR.

Pierwszym oficjalnym występem zespołu, poprzedzonym czteromiesięcznym okresem przygotowań, była oprawa muzyczna imprezy okolicznościowej z okazji „Dnia kobiet”, która miała miejsce w budynku M-GCK w Choroszczy 8 marca 1997 roku. Repertuar wykonywany przez zespół stanowiły covery popularnych wówczas przebojów wykonywanych przez zespoły: AKCENT, BOYS, SKANER, MII.ANO czy LIDER. Po raz pierwszy publicznie zespół występuje na koncercie ph. „HOLIDAY dla Powodzian”, w sierpniu 1997 r.

Występ zmobilizował „Juniorów” do dalszej pracy nad repertuarem i warsztatem muzycznym. Niedługo później, bo już. 10 sierpnia mieszkańcy Choroszczy mogli zobaczyć występ zespołu na VIII Jarmarku Dominikańskim w Choroszczy. JUNIOR wystąpił wówczas jako saport dla będącego u szczytu popularności zespołu HOLI-DAY.

Należy w tym miejscu zwrocie uwagę na fakt koleżeńskiej współpracę miedzę obydwoma zespołami. Nigdy nie było miedzy nami rywalizacji, wspomina Tomasz Popławski, … Marek często służył nam radą i pomocą, której nie ukrywam, bardzo wówczas potrzebowaliśmy.

W porównaniu z nami miał bogate doświadczenie estradowe; nie wspomnę już o tym, ile razy korzystaliśmy z jego sprzętu nagłaśniającego. Zagraliśmy też wspólnie wiele koncertów. To były piękne czasy…” Współpraca, o której wspomniałem, jak również identyczny rodzaj wykonywanej muzyki nie przeszkodziły zespołowi w tworzeniu własnego, odrębnego wizerunku estradowego.

Kolejne dwa lata to występy na różnego typu festynach. Początkowo na terenie gminy Choroszcz. Zespól nabiera doświadczenia i wiary we własne możliwości. Nawiązuje też pierwsze kontakty z innymi wykonawcami grającymi popularne jeszcze DISCO-POLO. Wzorcowo przebiega również współpraca z Ośrodkiem Kultury. Pomimo natłoku zajęć „Juniorzy” znajdują czas i energię, aby dostosować do potrzeb imprez plenerowych mocno wyeksploatowany sprzęt nagłaśniający posiadany przez Ośrodek Kultury w Chorosz-czy. Po niedługim czasie dzięki wsparciu rodziców zakupują swój własny zestaw nagłośnieniowy, którego parametry spełniają wymagania estradowego sprzętu nagłaśniającego średniej mocy.

Pierwszym jak się wydaje, przełomowym momentem w krótkiej historii grupy było powołanie lidera, wokalisty, Marcina Popławskiego, do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Stało się to w’ czasie najmniej odpowiednim dla młodego, nabierającego rozpędu zespołu. JUNIOR miał już wówczas swoje pierwsze poważne zobowiązania związane z działalnością na rynku muzycznym, których niedotrzymanie mogło zaważyć na wizerunku grupy.

Sytuację uratowała determinacja Tomasza Popławskiego, który zaryzykował przejęcie funkcji głównego wokalisty i lidera zespołu. Wyglądało to mniej więcej tak – wspomina jeden z pracowników Centrum Kultury w Choroszczy. … Tomek, kiedy tylko miał czas wolny, przychodził do pracowni muzycznej, zamykał się i śpiewał. Początkowo nie wyglądało to zbyt dobrze, ale z czasem zaczynały być widoczne wyraźne postępy w tym, co robi… Cieszyliśmy się z tego, zwłaszcza, że zżyliśmy się ze sobą i jakoś nie mogliśmy pogodzić się z faktem, że zespół zawiesi  swoją działalność..

Od tego momentu Tomasz Popławski, częściowo z konieczności, zastępuje brata i bierze na siebie ciężar prowadzenia zespołu. W tym okresie grupę wydatnie wspomagał Mariusz Adamski (później JULIO).

Dzięki nawiązanym kontaktom JUNIOR coraz częściej występuje poza terenem gminy Choroszcz. Koncertuje w Sztabinie, Juchnowcu i innych miejscowościach.

Kolejny przełom w historii zespołu to rok 1999, kiedy członkowie grupy nawiązują współpracę z Marcinem Siegieńczukiem, liderem będącego wówczas u szczytu popularności zespołu TOPLES. Siegieńczuk ma już w swoim repertuarze wylansowany przebój „Przestań kłamać mała” (1998r.) i „Ciało do ciała” (I999r.) Dzięki tej współpracy powstaje idea napisania własnego materiału na debiutancką kasetę zespołu.

Również w roku 1999 JUNIOR nawiązuje współpracę z przedsiębiorstwem fonograficznym GREEN STAR z Białegostoku, dzięki czemu zyskuje możliwość promocji swoich utworów na terenie całego kraju. Równocześnie zespół pracuje nad materiałem do kasety. Teksty utworów pisze Marcin Siegieńczuk. Jego też są wstępne założenia aranżacyjne i linie melodyczne utworów.

Kaseta zatytułowana „Zakręcone lato” powstaje w kilku miejscach. Podkłady muzyczne tworzą: Robert Szoda, Marek Zrajkowski i Ernest Sienkiewicz. Ostatecznie materiał opracował i przygotował do nagrania Tomasz Sido-ruk. Całość nagrano w jego studiu w Białymstoku. Na kasecie znajduje się 10 utworów muzycznych. Piosenki: „Zakręcone lato”, „ Wiruje świat’, „Nic o tobie nie wiem” oraz „Zdjęcia” szybko zyskują miano przebojów. Jeszcze w tym samym roku powstaje teledysk do tytułowego utworu, który emitowany jest na antenie telewizji POLSAT, w programie DISCO POLO LIVE (w maju 1999 r.). Pod koniec sierpnia 1999 zespól kręci kolejny wideo clip tym razem do utworu „Wiruje świat”, który analogicznie ukazuje się na Antenie TV POLSAT.

Kolejnym poważnym występem zespołu jest udział w Ogólnopolskim Festiwalu Disco Polo and Dance w Ostródzie w roku 2000, gdzie Juniorzy występują przed wielotysięczną rzeszą miłośników muzyki DANCE.

Pomimo licznych koncertów zespół nie zapomina o swoich wielbicielach w rodzinnej Choroszczy. Stało się już tradycją, iż każdego roku grupa koncertuje na „Majówce”, imprezie plenerowej organizowanej corocznie przez Ośrodek Kultury, otwierającej cykl imprez na terenie miasta oraz widoczny jest na kolejnych Jarmarkach Dominikańskich w Choroszczy.

Już w roku 2001 ukazuje się kolejny Clip do piosenki „Jurata”. Utwór ten ma wszelkie szanse, aby stać się kolejnym wakacyjnym hitem i promować nowy krążek pod tym samym tytułem. Podobnie jak w przypadku poprzednich teledysków, materiał ukazuje się na antenie TV POLSAT. Ponadto zespół opracował i zaaranżował szereg nowych piosenek m.in: „Namiętności płomień”, „Jesteś piękna jak…” (do tego utworu nakręcono teledysk z koncertu w Jaświłach emitowany w TV POLSAT 2, w programie „Szczęśliwa 8”, w roku 2004), „Wiktoria”, „Być dla Ciebie chcę”.
Znaczącym elementem w biografii artystycznej zespołu jest obsługa uroczystości weselnych, gdzie zespół aktywnie wspiera Tomek Czech.

Przygotowując materiał do niniejszego wydania almanachu miałem możliwość bezpośredniej weryfikacji biografii zespołu z Tomkiem Popławski. Na koniec naszej rozmowy zapytałem go o plany na przyszłość. Odpowiedział po chwili zastanowienia: „…Co do planów, nadal mam nadzieję, że uda nam się wydać kolejny krążek, do którego przygotowaliśmy już znaczną część materiału. Jak wspominałem, nakręciliśmy teledysk do „Juraty” i nagraliśmy kilka, fajnych piosenek. Ponadto mam też nadzieję, że w końcu wypali trasa koncertowa w Stanach Zjednoczonych. Nie muszę chyba dodawać, że czeka tam na nas wielu przyjaciół. Jak będzie, czas pokaże.”

Przyglądając się biografii zespołu mam nadzieję, że JUNIOR nie zaprzepaści swoich osiągnięć i nie zadowoli się dotychczasowymi sukcesami. 

Zyskana popularność powinna dopomóc zespołowi w realizacji kolejnych przedsięwzięć artystycznych i na co w skrytości liczę… zupełnie samodzielne opracowanie kolejnych partii materiału muzycznego, tym razem bez tzw. „pośrednictwa” wyspecjalizowanych firm fonograficznych.

Tomasz Szlagowski
Gazeta w Choroszczy, nr 86/2005