KulturaMiasto i Gmina

Narodowe Centrum Kultury otwiera się w Choroszczy! /aktualizacja/

Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Choroszczy powstanie zamiejscowa placówka Narodowego Centrum Kultury. Jest to jedna z 15 placówek tego typu, które powstaną w każdym województwie.

Oznacza to, że w naszym mieście będą organizowane wydarzenia kulturalne o randze międzynarodowej. Atutem miasta jest wiele terenów rekreacyjnych, bliskość natury i dobra infrastruktura, która ściągnie tu gości z całego świata. Nowa oferta będzie atrakcyjna też dla mieszkańców Choroszczy.

Duży prestiż wiążący się ze zlokalizowanej w Choroszczy placówki to wyróżnienie dla władz gminy, dyrekcji i pracowników Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. To też duma dla mieszkańców, gdyż od kilku lat nasz ośrodek współpracuje ściśle z nimi, czego owocem są różne projekty m.in. Terenowe Centra Kultury, który jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, był inspiracją do stworzenia zamiejscowych ośrodków Narodowego Centrum Kultury. Zamiejscowa placówka będzie punktem konsultacyjnym odnośnie Programów Ministra, których operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

Ponadto przedstawiciele terenowi będą wspierać merytorycznie miejscowe ośrodki kultury oraz interweniować tam, gdzie jest taka potrzeba. W każdym z tych punktów będzie można również nabyć wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury, napić się kawy oraz poczytać książki na miejscu. Własnie w Bibliotece Publicznej w Choroszczy, Klepaczach oraz Barszczewie powstaną Księgarnie Partnerskie NCK. Co zdecydowało o lokalizacji takiego miejsca w Choroszczy? Przede wszystkim by ułatwić dostęp do placówki zdecydowano że nie będzie ona w zatłoczonym centrum Białegostoku, tylko w jakimś miasteczku przyległym, które jest dobrze skomunikowane ze stolicą Podlasia.

Wieloletnia współpraca Centrum Kultury w Choroszczy oraz przychylność Burmistrza Choroszczy, który bezpłatnie użyczył lokal na okres 5 lat sprawiły, że wybrano tę lokalizację. Siedziba znajdować się będzie w nowo wyremontowanym pomieszczeniu na 1 piętrze w budynku Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu obok Centrum Usług Wspólnych.

Aktualizacja: to był żart z okazji 1 kwietnia.

„Bardzo się cieszymy że będziemy mieć takiego sąsiada. To dla nas zaszczyt że w naszym budynku będzie się znajdować taka placówka. Mam nadzieję że dzięki temu uda nam się nawiązać wiele partnerstw oraz że poprawi się nasza skuteczność w pozyskiwaniu środków. Nie będziemy też musieli jeździć do Warszawy, gdyż wiele spraw załatwimy na miejscu” mówi Przemysław Waczyński dyrektor Centrum Kultury. Działalność placówki będzie finansowa ze środków ministerialnych. Wszystko niemal już jest gotowe. Oficjalnie praca się tam rozpocznie się 27 kwietnia 2020 roku.

Tak będzie wyglądało wnętrze zamiejscowej placówki Narodowego Centrum Kultury w Choroszczy
Współpraca Dyrektorów od lat układa się wzorowo. Na zdjęciu dyrektor Narodowego Centrum Kultury dr hab. prof. Rafał Wiśniewski i dyrektor M-GCKiS Przemysław Waczyński fot. Alicja Szulc