HistoriaWydarzenia

8 taktów historii – dzisiaj jest 15 rocznica powstania Hejnału Choroszczy!

Dzisiaj 24 kwietnia, przypada 15 rocznica powstania hejnału Choroszczy. Hejnał Choroszczy powstał 24 kwietnia 2005 roku i został skomponowany przez muzyka Tadeusza Sidorowicza. Hejnał towarzyszy najważniejszym uroczystościom w gminie Choroszcz, takim na przykład jak ślubowanie nowych władz czy zaprzysiężenie nowej Rady Miejskiej. 

Aby należycie uczcić ten dzień, dziś, dokładnie o godz. 15:07 hejnał zostanie odegrany z głośników Stadionu Miejskiego w Choroszczy. Godzina jest nieprzypadkowa, bowiem 1507 to rok nadania praw miejskich Choroszczy.

Poniżej artykuł z 2005 roku, który ukazał się na łamach papierowego wydania „Gazety w Choroszczy”. 

Pierwsza prezentacja kompozycji miała miejsce 30 maja 2005 w Przedszkolu Samorządowym w Choroszczy na spotkaniu Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, z udziałem burmistrza, Jerzego Ułanowicza oraz kompozytora, magistra sztuki, Tadeusza Sidorowicza.

Artysta w kilku słowach nakreślił ideę powstania hejnału oraz jego konstrukcję i przesłanie. „Melodia hejnału oparta jest na materiale dźwiękowym trąbki naturalnej – trąbki hejnałowej, na której od czasów średniowiecza odgrywano z wież ratuszowych i kościelnych pieśni hejnałowe. Hejnały na naszych terenach upowszechniły się wraz z lokacjami poszczególnych miast na prawach magdeburskich. Samo słowo hejnał wywodzi się od węgierskiego słowa „hejnał”, którym określa się śpiewną melodię o charakterze maryjnym, wykonywaną o poranku. Jest hymn odniesieniem do pieśni z okresu powstania styczniowego…”

Wsłuchując się w melodię utworu odegranego na trąbce przez Tomasza Czecha, studenta Warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, dostrzegamy szereg analogii i powiązań z wydarzeniami historycznymi, bogactwem dziejów Choroszczy oraz bliskością rzeki Narew. Utwór został skomponowany w taki sposób, aby jego wykonanie możliwe było zarówno na naturalnej trąbce, jak również sygnałówce czy fanfarze. „Utwór, który skomponowałem, to melodia tej ziemi…”, podkreśla kompozytor. Chciałbym, aby mieszkańcy tego grodu mogli się z nią utożsamiać oraz odnaleźć w niej znajome pierwiastki i brzmienia”.

„Hejnał składa się z ośmiu taktów. Kulminacyjnym punktem melodii jest odniesienie do nieodległego w czasie 500 – lecia uzyskania praw miejskich przez gród. Melodia utworu ma swoją bogatą semantykę i narrację, którą tworzą pewne uduchowione odniesienia lokalne. Już na początku w kulminacji wrażliwe ucho słuchacza może dostrzec reminiscencje artystyczne przetworzonych utworów: pieśni powstańczej z roku 1863 „Bywaj dziewczę zdrowe”, czy też motyw znanej pieśni maryjnej. Wszakże, podkreśla kompozytor, tradycje powstania styczniowego są na tym terenie ciągle obecne. W innym miejscu możemy usłyszeć głębokie brzmienia dzwonów cerkiewnych a ostatnie motywy hejnału to wygasające, dobiegające swego kresu – przedwieczorne dźwięki dzwonu kościoła dominikanów.

Cała kompozycja jest śpiewna i szeroka niczym dolina rzeki Narew, od niepamiętnych czasów przelewająca swoje wody tuż za rogatkami miasta…”
Kompozytor ma nadzieję, że jego utwór będzie bliski wszystkim mieszkańcom Choroszczy. Wszystkim, którzy to miasto budują i budować będą. „Życzę, aby hejnał, który skomponowałem, dodawał miastu nie tylko splendoru ale również jednoczył wszystkich mieszkańców w staraniach o jego dobre dziś i jutro…”

Mieszkańcy Choroszczy po raz pierwszy mieli sposobność wysłuchania hejnału miejskiego podczas inauguracji dni Choroszczy 16 czerwca w Letniej Rezydencji Jana Klemensa Branickiego. Odegrany został w obecności przedstawicieli władz miasta, zaproszonych gości i kompozytora.

Tomasz Szlagowski

Hejnału można odsłuchać także tutaj: