Edukacja

Projekt „Krokus 2015” w Zespole Szkół

W bieżącym roku szkolnym już po raz drugi uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Choroszczy biorą udział w międzynarodowym Projekcie „Krokus” współpracując w tym zakresie z Żydowskim Muzeum „Galicja” w Krakowie oraz Irlandzkim Towarzystwem Edukacji o Holocauście. Na świecie przedsięwzięcie to funkcjonuje już od wielu lat, a każdego roku coraz więcej szkół angażuje się w jego realizację. Przesłaniem projektu jest umożliwienie jego uczestnikom poznania tematyki Holokaustu oraz uświadomienie młodzieży niebezpieczeństw związanych z dyskryminacją, fanatyzmem, uprzedzeniami i nietolerancją.

W realizację w naszej szkole Projektu „Krokus” pod hasłem „Ocalić od zapomnienia” aktywnie zaangażowali się uczniowie klas I c i I d. Młodzież na lekcjach historii została poinformowana o idei i celach programu oraz poznała okoliczności zagłady dzieci żydowskich podczas II wojny światowej.

W ramach projektu Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holocauście przesłało nam cebulki żółtych krokusów. W piątek 13 listopada 2015 roku przedstawiciele klas I: dwie Gabriele, Klaudia, Elżbieta, Emilia, Adrianna, Daria, Natalia, dwie Martyny, Bartosz oraz Karol posadzili na skwerku przed szkołą cebulki krokusów. Krokusy sadzone są jesienią, aby wraz z końcem zimy rozwinęły się jako jedne z pierwszych kwiatów przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny.

Krokusy mają jednak przede wszystkim upamiętnić półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej. Kolor kwiatów nawiązuje także do żółtych gwiazd Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu krajach okupowanych przez nazistowskie Niemcy. Na terenie okupowanej Polski Żydom nakazano zakładać białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida. Gwiazda Dawida na ubraniu miała ich napiętnować, upokorzyć, doprowadzić do izolacji od reszty społeczeństwa.

 

Z niecierpliwością będziemy obserwować rozwój roślin oraz czekać aż pojawią się kwiatki, symbol nadziei i odradzającego się życia. Kwitnące wiosną krokusy przypomną nam o naszych rówieśnikach, którzy stracili życie w wyniku Holocaustu i II wojny światowej. Rośliny uświadomią nam również, iż nawet w obliczu najbardziej tragicznych zdarzeń, nowe życie odradza się, a nadzieja nie umiera.

W ramach projektu uczniowie naszej szkoły wezmą jeszcze udział w zajęciach na temat Holocaustu oraz w warsztatach antydyskryminacyjnych, kształtujących postawę szacunku i tolerancji wobec innych narodów, kultur i religii.

Wspólna realizacja Projektu „Krokus” jest dla uczniów naszej szkoły nie tylko doskonałą lekcją historii, ale przede wszystkim nauką szacunku do drugiego człowieka  i wrażliwości na ludzką krzywdę.

Ewa Zalewska

koordynator projektu