EdukacjaMiasto i Gmina

Zakończenie roku szkolnego w gminie Choroszcz inne niż zwykle

Bez apelu, hymnu państwowego, sztandaru, zawsze za długich przemówień, a także bez wierszy, piosenek, żartów, dokazywania i już wakacyjnego pośpiechu czy gwaru. Zachowując jednak dystans społeczny, w maseczkach, rękawiczkach, każda klasa oddzielnie. I każdy uczeń osobno odbierający świadectwo. Taki widok to podsumowanie zakończenia roku szkolnego 2019/2020. To właściwie odbiór świadectw szkolnych.

Niecodzienny to widok takiego zakończenia roku szkolnego, bo i sytuacja niecodzienna, nowa – „covidowa”. Uczniowie szkół w Choroszczy, podzieleni na klasy o ustalonych godzinach, w ramach swoich szkolnych społeczności, ale jednak każdy osobno odbierał od nauczycieli świadectwa zakończenia edukacji. Jedni na boisku szkolnym, inni na placu przed szkołą, jeszcze inni – na parkingu i w przestrzeni przyszkolnej. Pomiędzy tymi etapami – konieczna przerwa na dezynfekcję. I oczywiście wszyscy z zachowaniem dystansu społecznego, w rękawiczkach, z maseczkami lub przyłbicami na twarzach.

Niestety, ze względu na sytuację, i ten – wydawałoby się typowy i wszystkim znany rytuał i porządek – musiał się zmienić. Ten, kto nie odebrał świadectwa w terminie i o ustalonej godzinie, może to zrobić w sekretariatach szkolnych, nawet w okresie wakacji.

Pandemia COVID-19 zmieniła nasze codzienne funkcjonowanie, zmieniła nasze dotychczasowe życie. Czy zatęsknimy za kolegami ze szkolnych ław? Za nauczycielami? Za całym szkolnym środowiskiem? Życzymy, abyśmy o tym nie zapomnieli. Bo szkoła i możliwość nauki w grupie to ważny i rozwijający etap w życiu każdego człowieka.

Najważniejsze jednak, żebyśmy w czasie wakacji byli bezpieczni i zdrowi. Jeśli nie wyjedziemy gdzieś dalej i na dłużej, odkryjmy to, co jest najbliżej: nasze podwórko, okolicę, w której mieszkamy, zapomnianych lub jeszcze niezapoznanych kolegów czy rodzinę. Zaangażujmy się w to, co odkładaliśmy „na później”. Sprawdźmy się w nowych pasjach. Wakacje w domu nie muszą być nudne. I powróćmy z nich zdrowi i bezpieczni!

UM