Nowe BiKeRy już ruszyły!

Już możemy korzystać z rowerów publicznych BiKeR! W Białymstoku, Choroszczy i Juchnowcu Kościelnym mamy do dyspozycji 574 jednoślady, w tym 50 rowerów z fotelikami dla dzieci, 10 tandemów i 20 rowerów dziecięcych. To już kolejny sezon roweru aglomeracyjnego BiKeR. Nowość – to oddawanie rowerów poza stacją.

BiKeR – Białostocka Komunikacja Rowerowa, obecna w Choroszczy o 2015 roku, powraca w nowej odsłonie. Nowe są rowery i sposób korzystania z nich. Po 7 miesiącach przerwy, możemy ponownie korzystać z rowerów publicznych. W Choroszczy czekają na nas jednoślady na Rynku 11 Listopada oraz pl. Brodowicza.

Cały system BiKeR składa się z 58 stacji i od tego sezonu rowery możemy oddawać – jak dotąd: na stacjach, jak i – za dodatkową opłatą – także poza stacjami rowerowymi. Ważne, aby sprawdzić gdzie to jest możliwe. Szczegółowa mapa stacji i możliwości zwrotu rowerów dostępna jest na: bikerbialystok.pl.

Jak zostać rowerzystą miejskim?

Dotychczasowe, już zarejestrowane konta w nowym sezonie zachowują ważność. Z kolei nowi użytkownicy powinni się zarejestrować w systemie za pomocą aplikacji mobilnej Nextbike lub na stronie bikerbialystok.pl, podać wymagane dane, zaakceptować regulamin i wpłacić minimum 20 zł (10 zł bezzwrotna opłata inicjalna + 10 zł do wykorzystania na przejazdy).

Łatwe wypożyczenie i zwrot rowerów

Rowery można wypożyczyć korzystając z aplikacji sparowanej z kontem karty RFID lub dzwoniąc pod numer 58 871 01 01; wszystkie instrukcje są na każdej stacji, na każdym rowerze oraz na stronie internetowej bikerbialystok.pl. Po wypożyczeniu roweru, system otwiera zamek O-Lock i umożliwia przejażdżkę. Po zakończeniu lub przerwaniu podróży, wystarczy ręcznie, za pomocą dźwigni, zablokować zamek O-Lock.

BiKeRy można wypożyczać i zwracać bez dodatkowych opłat na każdej stacji. Istnieje także możliwość zwrotu roweru poza stacją – naliczana jest wtedy dodatkowa opłata 10 zł. Ważne: zróbmy to w obrębie strefy użytkowania, w miejscu ogólnodostępnym i by zwrócony rower nie zagrażał innym użytkownikom drogi: nie blokował przejścia ani przejazdu. Tak zwrócony rower może wypożyczyć inny użytkownik. A jeśli odprowadzi go na stację, otrzyma bonus – 2 zł doładowania konta na przejazdy.

Ile kosztuje korzystanie z rowerów?

Pierwsze 25 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Przejażdżka do 1 h – 1 zł; druga godzina – 3 zł, każda kolejna – 5 zł. Gdy stan konta spadnie poniżej 10 zł, należy je uzupełnić co najmniej do tej kwoty, by ponownie móc wypożyczyć rower. Niewykorzystane środki przy dezaktywacji konta podlegają zwrotowi.

BiKeR działa w Choroszczy od maja 2015 roku. Obecny sezon trwa do 30 XI 2020 r., a cała umowa obowiązuje 30 XI 2022 r.

Na podst. Nextbike/UM