Narodowe Czytanie 2020

W sobotę 5 września 2020 r. w całej Polsce odbędzie się akcja „Narodowe Czytanie”. W tym roku wybór pary prezydenckiej to  „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Spotkanie organizowane z tej okazji przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Choroszczy oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbędzie się 5 września o godz. 11:00 na Placu Brodowicza, przed budynkiem Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Akcja Narodowego Czytania wybitnych dzieł literackich organizowana jest pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Podczas kolejnych edycji przeczytano m.in. dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” oraz „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i „Lalkę” Bolesława Prusa. W zeszłym roku akcja Narodowego Czytanie organizowana przez naszą bibliotekę była połączona z jubileuszem 70-lecia jej istnienia.

Miejska Biblioteka Publiczna w Choroszczy oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, w sobotę 5 września zaprasza więc Państwa na wspólne Narodowe Czytanie. W tym roku wybór padł na dwa z pięciu aktów Balladyny Juliusza Słowackiego. Utwór Słowackiego to opowieść o żądzy władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarza. Nie przypadkiem też imię głównej bohaterki nawiązuje do ballady, w której zazwyczaj pojawiają się motywy fantastyczne i elementy wierzeń ludowych. Zapraszamy o 11.00 do wspólnego szerzenia idei czytania wielkich klasyków polskiej literatury, bowiem każda chętna osoba obecna w tym dniu na Placu Brodowicza będzie mogła wziąć aktywny udział w akcji Narodowego Czytania.

W przypadku przywrócenia obostrzeń w związku z epidemią Covid-19 Organizatorzy zastrzegają sobie prawo przeniesienia wydarzenia „Narodowe Czytanie” do sieci.