Słowacki z “Balladyną” w Choroszczy

W sobotę 5 września 2020 r. w całej Polsce odbyła się ogólnopolska akcja, promująca czytelnictwo wybitnych dzieł literatury polskiej – „Narodowe Czytanie”. Akcja Narodowego Czytania organizowana jest pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Podczas kolejnych edycji przeczytano m.in. dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” oraz „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i „Lalkę” Bolesława Prusa.

W tym roku wybór pary prezydenckiej padł na  „Balladynę” Juliusza Słowackiego.  Utwór Słowackiego to opowieść o żądzy władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarki. Nie przypadkiem też imię głównej bohaterki nawiązuje do ballady, w której zazwyczaj pojawiają się motywy fantastyczne i elementy wierzeń ludowych.

Miejska Biblioteka Publiczna w Choroszczy oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zorganizowało wspólne czytanie o godz. 11:00 na Placu Brodowicza. Tegoroczne wydarzenie było transmitowane live na facebooku M-GCKiS.

Zaproszonych Gości powitał Dyrektor Przemysław Waczyński wspominając, iż Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy wraz z Biblioteką Publiczną angażują się w wspólne czytanie cyklicznie, co roku. Następnie zabrał głos Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Włodarz Gminy Choroszczy odniósł się do wysokiego poziomu czytelnictwa i wypożyczeń, jakim gmina Choroszcz może się pochwalić, a prelegentka dr Marta Białobrzeska, w formie wykładu, przybliżyła wszystkim obecnym na placu i przed monitorami, sylwetkę Słowackiego i jego twórczość.

Zaproszeni Goście, osoby związane z gminą Choroszcz i Biblioteką wspaniale wczuli się w wyznaczone role. Plac Brodowicza na kilkanaście minut zamienił się w teatralną scenę. Po zakończeniu wspólnego czytania, zaproszeni Goście i zebrana na placu widownia, uczestniczyli w rozmowach przy kawie i słodkościach w galerii M-GCKiS.

Akcja Narodowe Czytanie 2020 w Choroszczy jest wspierana merytorycznie i finansowo przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, za co, dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim osobom uczestniczącym i zapraszamy na kolejne wydarzenia M-GCKiS i Biblioteki.

Czytaliśmy "Balladynę" w Choroszczy, 05.09.2020

Sobota 5 września była równie piękna jak dziś, a my w Choroszczy na pl. Brodowicza czytaliśmy "Balladynę" J. Słowackiego 🙂 Przypomnijmy sobie jak było zacnie 🙂

Opublikowany przez Choroszcz Nasza Rezydencja Sobota, 12 września 2020