Relacja z 21. Dnia Ogórka w Kruszewie

XXI Dzień Ogórka w Kruszewie był wyjątkowy, jak zresztą cały świat od początków pandemii. Jednak Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy wraz z mieszkańcami Kruszewa, stowarzyszeniem Warzywa Herbowe, Przedszkolem Samorządowym im. Jana Pawła II w Choroszczy podjęło się organizacji święta w zmienionych warunkach, w reżimie sanitarnym. Przygotowania były intensywne, zapisy wystawców rozpoczęły się na długo przed planowanym terminem imprezy, miejsca stoisk rozeszły się bardzo szybko, bowiem można było postawić ich znacznie mniej, z uwagi na obostrzenia, czyli zachowywanie wymaganych odległości, a jako że teren boiska za szkołą w Kruszewie jest ograniczony, więc liczba wystawców automatycznie także się zmniejszyła.

6 września od samego rana rękodzielnicy i handlowcy zjeżdżali się by zająć stanowiska. Około 10 pojawili się pierwsi uczestnicy wydarzenia. I oni także musieli zapoznać się z regulaminem imprezy plenerowej organizowanej w czasie pandemii, podpisać oświadczenia oraz zdezynfekować dłonie. Każdy uczestnik musiał mieć zakryte usta i nos. O godz. 11:30 wystąpił Teatr Co Nieco ze spektaklem „Kolorowe wiersze”, całe rodziny z dziećmi świetnie bawiły się oglądając przedstawienie. Po występie teatru nastąpiła chwila przerwy na przygotowanie mszy plenerowej. W tym czasie można było zwiedzić stoiska z ciekawym asortymentem. Było i jadło i popitka, tradycyjne ogórki kiszone i kapusta, wędliny, miody, potrawy tatarskie, kwiaty, warzywa i owoce, ponadto rękodzieło, biżuteria, poduszki, ubrania, jak również zabawki drewniane, balony i inne różności. Były rozstawione także stanowiska charytatywne, Fundacji Naszpikowani oraz „Drużyny Kubusia” – zbierającej na rzecz chorego Kubusia Suchodoły.
Msza rozpoczęła się o godz. 12:30. Po niej oficjalnego otwarcia dokonał Burmistrz Choroszczy – Robert Wardziński, który objął honorowym patronatem całą imprezę. Patronat nad XXI Dniem Ogórka sprawował także Marszałek Województwa Podlaskiego – Artur Kosicki. Patronem medialnym było Polskie Radio Białystok, Gazeta w Choroszczy oraz Głos Choroszczy.

Wzorem lat ubiegłych jako pierwsze wystąpiły Klepaczanki – zespół folklorystyczny działający w gminie Choroszcz. Po śpiewach można było wysłuchać niezwykłej opowieści gawędziarki – Lady Nikt. Historia mówiona przeplatała się z wierszami i pieśniami wykonywanymi w języku ukraińskim. Następnie na scenie zaprezentowały się Rytmy Czasu, zespół działający przy M-GCKiS w Choroszczy pod kierownictwem Jerzego Tomzika. Dziewczyny przedstawiły repertuar rozrywkowy, a swymi głosami zaczarowały publiczność.
Przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursów: na najdłuższego ogórka (I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich “Leśniczanki”), najcięższego ogórka (I miejsce zajęła Kinga Zagórska, II miejsce – Hanna Klukowska, III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich “Leśniczanki”) oraz najdziwniejszego ogórka (I miejsce zajął Leon Sokół, II miejsce – Kinga Zagórska, III miejsce – Jerzy Sokół). Wszyscy laureaci dostali nagrody. Po ogłoszeniu wyników – rozegrały się eliminacje w konkursie „Rzut ogórkiem”. W szranki stanęło sporo osób, z mniejszym czy większym sukcesem rzucały ogórkami do beczek. Zabawy było co niemiara!

Po eliminacjach sceną zawładnął skrzypek – Maestro Chives. Swą muzyką porwał tłumy do tańca, dynamiczne dźwięki udzieliły się wszystkim. Po świetnym występie młodego wirtuoza – przyszedł czas na finał Rzutu ogórkiem. Została wyłoniona zwyciężczyni – Bożena Prus, chyba pierwsza kobieta w historii tego konkursu zajęła pierwsze miejsce! Serdecznie gratulujemy! II miejsce zajął Leszek Cimoszewski, III miejsce – Dariusz Jabłoński.
A na koniec całej imprezy nie mogło zabraknąć gwiazdy, Zespół Holiday rozgrzał widzów, skoczna muzyka podkręciła atmosferę. Jednak wszystko co dobre, kiedyś się kończy. W świetle zachodzącego słońca, publiczność rozchodziła się do domów. Cieszymy się, że tak tłumnie uczestnicy odwiedzili 21. Dzień Ogórka w Kruszewie, przewinęło się bardzo dużo osób. Co w tych trudnych warunkach jest niezwykłe i można uznać za sukces. Obyśmy za rok spotkali się wszyscy, do zobaczenia!

21. Dzień Ogórka w Kruszewie, 06.09.2020

Dzisiejszy poranek przywitał nas deszczem? Nie przejmujmy się i puścmy do niego oczko tak jak my w niedzielę 6 września podczas 21. Dnia Ogórka 😉 🙂

Opublikowany przez Choroszcz Nasza Rezydencja Środa, 9 września 2020

Tekst/Fot. Anna Kulikowska
Relacja video: Choroszcz Nasza Rezydencja TV