Literacka gra biblioteczna “Tropem Literek”

29 września 2020 roku w choroszczańskiej bibliotece została przeprowadzona literacka gra biblioteczna pn. “Tropem Literek”, w której brały udział dzieci o 6 do 10 roku życia.

Gra wystartowała w bibliotece dla dorosłych – dzieci otrzymały zestaw startowy : tablet, planszę do zbierania literek “Tropem Literek” oraz dwa pierwsze zadania w postaci nagrań audio na tablecie. Po odsłuchaniu zadań i prawidłowym ich wykonaniu dzieci otrzymały pierwsze literki do przyklejenia na planszy. Następnie wszyscy udali się tam, gdzie mieszkają książki dla dzieci – do biblioteki dziecięcej. Nie lada gratką dla dzieci było odnalezienie rekwizytu, jaki nosił ze sobą Czerwony Kapturek – tam został ukryty klucz, który prowadził do tajemnej skrytki. Po drodze-rzece dzieci dotarły do kolejnego punktu gry w którym oczywiście były ukryte zadania do wykonania. Co najlepsze – kolejnym punktem gry – była jaskinia Ali Baby! Bowiem sam Ali Baba zostawił bonusowe zadanie oraz literkę do wklejenia na planszy. Zanim Uczestnicy wyszli zaczerpnąć świeżego powietrza szukając zadań i literek na Placu Brodowicza musieli w siedmiomilowych butach odnaleźć pelerynę Królewny Śnieżki. Na oknie budynku MGCKiS czekał na nich tajny szyfr, który jak się okazało nie był taki łatwy do odgadnięcia.

Po powrocie do biblioteki dzieci skompletowały hasło i wspólnie z bibliotekarkami wystawiły teatrzyk kamishibai zatytułowany hasłem z planszy “W KRAINIE BAŚNI”. Uczestnicy podczas gry przypomnieli sobie najpiękniejsze baśnie wszech czasów, poznali nową formę teatrzyku – kamishibai – a finalnie wszyscy zostali nagrodzeni. Nasza literacka gra biblioteczna nie wyłoniła zwycięzcy, ponieważ każdy z Uczestników wziął aktywny udział w akcji i “książkowo” wykonywał każde z zadań.

tekst :PK, foto.: PK , OSzG