Elżbieta Krysiewicz laureatką Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus

W dniach 2-4 października w Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury odbył się XII Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”. Impreza organizowana jest przez PIK już od dwunastu lat. Od początku promuje piosenki z dobrą muzyką i dobrym tekstem, a do tego odkrywa młode talenty. Podczas trzech dni festiwalu zakwalifikowani uczestnicy prezentowali piosenki z repertuaru Łucji Prus (piosenkarki pochodzącej z Białegostoku) oraz utwory znanych i debiutujących autorów piosenki literackiej przed profesjonalnym jury, w którym zasiadali m.in. Włodzimierz Nahorny i Janusz Strobel.

– Nie tylko piosenka z dobrym tekstem, nie tylko muzycy, którzy od lat wspierają nas swoim zaangażowaniem i obecnością, ale przede wszystkim ci młodzi ludzie, którzy kontynuują tradycje, którzy chcą rozwijać swój talent w oparciu o cudowną piosenkę z tekstami Młynarskiego, Osieckiej, Kofty, Wołka. To najcenniejsze. Do tego jest muzyka najlepszych kompozytorów. Co roku dokładamy wszelkich starań, by ta piosenka nie odeszła – podkreślała Magdalena Kruszyńska-Sosnowska, koordynator festiwalu

Wśród 20-stu zakwalifikowanych do festiwalu uczestników, którzy przybyli z całej Polski (m.in. Warszawy, Krakowa, Grudziądza, Wrocławia, Poznania, Rudy Śląskiej, Nowego Dworu Mazowieckiego), a także Podlasia: Janów, Hajnówka, Białystok, Zalesiany) była choroszczanka Elżbieta Krysiewicz.  Samo zakwalifikowanie się do Festiwalu Piosenki Literackiej jest wielkim wyczynem z uwagi na ograniczoną ilość miejsc oraz ogólnopolską konkurencję.

Zaprezentowała ona dwie piosenki: „Rebeka” (sł. Andrzej Włast, muz. Zygmunt Białostocki) i  „Tych lat nie odda nikt” (sł. Kazimierz Winkler, muz. Władysław Szpilman) i awansowała do finałowej 10-tki, która zaprezentowała się w Finałowym Koncercie . Ostatecznie członkini choroszczańskich “Rytmów czasu” śpiewających pod dyrekcją Jerzego Tomzika otrzymała wyróżnienie – serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej karierze! 

Jury doceniło wysoki poziom artystyczny prezentacji konkursowych oraz aranżacji i prezentacji scenicznej zespołu festiwalowego.

Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem Związku Artystów Scen Polskich, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Jednocześnie zapraszamy do wstąpienia w szeregi zespołu “Rytmy czasu”, który swoje próby ma w M-GCKiS w Choroszczy