1Planet4All – Razem dla klimatu – międzynarodowy projekt w SP w Choroszczy

Szkoła Podstawowa w Choroszczy przystąpiła w roku szkolnym 2020/21 do programu 1Planet4All – Razem dla klimatu, który łączy edukację ekologiczną, medialną i globalną. Projekt jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z organizacjami z jedenastu innych państw Unii Europejskiej. Jego celem jest budowanie świadomych klimatycznie społeczeństw, zrozumienie globalnych współzależności i konsekwencji zmian klimatycznych. Podczas realizacji programu będą miały miejsce różnorodne działania. Będzie to m.in. kampania społeczna poświęcona zmianie klimatu, edukacja medialna, filmy edukacyjne oraz praca z młodzieżą nad ich projektem.

W dniu 9.10.20 r. odbyło się pierwsze spotkanie grupy projektowej, podczas którego  została powołana redakcja gazety szkolnej Czas Na Klimat. Nazwa redakcji została wyłoniona w drodze ogólnoszkolnego konkursu. Uczniowie i uczennice z naszej szkoły przez cały tydzień nadsyłali swoje pomysły. Zwyciężyła nazwa zaproponowana przez Gabrysię Marcinowicz z 7b. Praca redakcji będzie polegała na analizie pojawiających się komunikatów medialnych i tworzeniu własnych treści. Dzięki temu młodzi dziennikarze będą walczyć z fałszywymi wiadomościami oraz przekazywać w swojej społeczności (szkolnej, lokalnej, internetowej) rzetelne informacje na temat zmiany klimatu.

W trakcie piątkowych warsztatów uczniowie zastanawiali się w jaki sposób odróżnić prawdziwe informacje dotyczące zmiany klimatu od tzw. fake newsów. Omawiali kogo i w jaki sposób będą informować o zmianach klimatycznych. W trakcie rozgorzała dyskusja na temat kto i w jakim celu rozsiewa nieprawdziwe wiadomości, skąd czerpać rzetelną wiedzę. Pomocny w zrozumieniu tematu był krótki filmik ,,Jak nie dać się oszukać” zrealizowany przez Goethe – Institut Polska. W drugiej części zajęć uczniowie rozważali jaki będzie cel projektu, jaką formą dziennikarską chcieliby się zająć, kim jest odbiorca, jaka jest jego wiedza na temat zmiany klimatu. Grupa ustaliła również formę spotkań oraz zaplanowała działania na najbliższy czas.

Dlaczego warto mówić o zmianie klimatu? M.in. dlatego, że jest to obecnie najważniejsze wyzwanie przed jakim staje ludzkość. Mówienie o katastrofie klimatycznej to wyraz odpowiedzialności za środowisko naszej planety. Zmiana klimatu jest obecnie jednym z największych problemów ekologicznych. Działania młodzieży z naszej szkoły będą skierowane na zmianę postaw ludzi, tak aby pokazać jak ważne są nasze zachowania proekologiczne. Na środowisko przyrodnicze wpływa przede wszystkim postępowanie każdego z nas, każdy z nas może przyczynić się do ochrony klimatu. Nasi uczniowie postanowili podjąć to wyzwanie i wziąć udział w międzynarodowym projekcie 1Planet4All – Razem dla klimatu wspólnie z rówieśnikami z innych krajów.

Barbara Joka, Anna Kozłowska