Projekt edukacyjny “Bezpieczne domy, przyjazne miasta ”

W miesiącu październiku w Szkole Podstawowej w Choroszczy był realizowany ogólnopolski projekt edukacyjny “Bezpieczne domy, przyjazne miasta ”. Pomysłodawca  to Fundacja Habitat for Humanity Poland oraz Fundacja CultureLab z Warszawy. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane  ze środków Unii Europejskiej. Jest częścią większego projektu “Build Solid Ground” oraz międzynarodowej kampanii rzeczniczej Habitat for Humanity International. Celem projektu było zwiększenie wiedzy dzieci na temat mieszkalnictwa w różnych częściach świata. Uczniowie i uczennice poznali wyzwania jakie stoją przed miastami w Azji, Afryce i Europie, jak wyglądają domy w różnych częściach świata oraz jakie są najciekawsze rozwiązania środowiskowe i społeczne w miastach zrównoważonych/ przyjaznych środowisku i człowiekowi.

W ramach projektu odbyły się warsztaty dla uczniów klas V oraz  młodszych dzieci     z klas I-IV. W trakcie zająć uczniowie i uczennice poznali różne typy domów na świecie, wyłaniali różnice i podobieństwa pomiędzy domami. Dowiedzieli się m.in., że jurty                 z Mongolii zbudowane są ze skór lub wojłoku, Masajowie z Kenii mieszkają w manyattach,     a minka to tradycyjny dom Japończyków. Rozwiązali krzyżówkę z hasłem ,,zrównoważone miasta” i rozpoznawali czynniki, rzeczy lub jakie działania sprawiają, że miasto staje się przyjazne dla ludzi i środowiska. Młodsze dzieci bardzo dobrze zrozumiały termin ,,zrównoważone miasto”. Stwierdziły, że miasto jest przyjazne wtedy, kiedy są w nim ścieżki rowerowe, bezpieczne przejścia dla pieszych, gdzie się segreguje śmieci i nie ma dymiących kominów. I takim miastem wg młodszych uczniów jest Choroszcz. Podczas zajęć uczestnicy wykonali rysunki przedstawiające domy, w których mieszkają lub takie , w których mieszkać chciałyby w przyszłości.

Dziewczęta i chłopcy z klasy 5 a, b wykonali makiety  domów z różnych części świata. I tak powstała m.in. makieta manyatty – domu Masajów z Kenii. Zuzia, autorka pracy wykorzystała karton, słomę i glinę. Michał do budowy jurty użył metalowego drutu oraz grubego materiału, igloo ze styropianowej kuli i waty wykonane zostało przez Bartka i Zuzię. Zosia z kartonu stworzyła typowy budynek mieszkalny w Polsce – blok wielorodzinny. Hania i Zuzia z kolorowego materiału wykonały wigwam. Powstały też przepiękne chaty na Podlasiu autorstwa Hani i Julii.

 Dzieci wykazały się niesamowitą inwencją twórczą oraz zaangażowaniem. Zwiększyły swoją wiedzę w temacie światowego budownictwa oraz  otrzymały oceny celujące z geografii. 

Barbara Joka