HistoriaMiasto i GminaWydarzenia

Uczciliśmy Święto Niepodległości

ź

Obecny czas w dobie wszystkich ograniczeń związanych z pandemią uniemożliwia huczne świętowania. Mimo to pamiętać o tym święcie należy zawsze, niezależnie od sytuacji panującej w kraju.

I tak w środę 11 listopada w Święto Niepodległości po mszy za ojczyznę, która odbyła się w parafialnym kościele doszło do spontanicznego złożenia kwiatów przy pomniku Obrońców Ojczyzny na Rynku 11 Listopada w Choroszczy. Kwiaty złożyli Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy Przemysława Waczyńskiego oraz Józefa Waczyńskiego – Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy i Grzegorz Krysiewicz – Prezes Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała.

Nieco później, również w środę na choroszczańskim Rynku pojawiła się konno delegacja w strojach szlacheckich, która w składzie: Andrzej Rudnicki, Wojciech i Gabriela Głowaccy oraz Ola Bilewiczowna z Sokól zapaliła pamiątkowe znicze.

Fot. Igor Głowacki

Inną formą uczczenia pamięci było wywieszenie wielkiej biało-czerwonej flagi na budynku Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Jest to już tradycyjny punkt obchodów, który pojawia się co roku. Jak co roku w wigilię obchodów wzięliśmy udział w akcji „Światło Pamięci Niezwyciężonym”. Nasza delegacja wraz z Józefem Waczyńskim wybrała się na lokalne mogiły poświęcone bohaterom czasów wojny. Celem akcji jest zapalenie znicza na każdym grobie żołnierza i odmówienie krótkiej modlitwy. Dzięki temu możemy pokazać, że Polacy pamiętają o tych, którzy zginęli walcząc o odzyskanie i utrzymanie Wolnej Niepodległej Rzeczpospolitej.  Także przed meczem ligowym Narwi Choroszcz w niedzielę 11 listopada na stadionie rozbrzmiał Hymn Polski.