EdukacjaMiasto i Gmina

Tydzień dysleksji w SP w Choroszczy

W dniach 26-30 października w Szkole Podstawowej w Choroszczy obchodzono Tydzień Świadomości Dysleksji połączony z Dniami Patrona szkoły.

Każdego roku motywem przewodnim akcji jest wybrane dzieło Henryka Sienkiewicza, dzięki czemu uczniowie mają możliwość zapoznać się z twórczością patrona. W tym roku wszystkie działania oparte były na treści noweli Janko Muzykant.

W klasach 0-3 wychowawcy odczytali na lekcjach fragmenty utworu, a uczniowie opowiadali
o swoich talentach. Klasy zerowe ćwiczyły narządy artykulacyjne z logopedą oraz wykonały karty pracy z elementami glottodydaktyki. Pani bibliotekarka przygotowała dla klas pierwszych prezentację o dysleksji i opowiedziała o znanych dyslektykach, którzy mimo trudności odnieśli sukces. Natomiast pani pedagog przeprowadziła w klasach drugich i trzecich pogadankę z dziećmi o ich mocnych stronach, nawiązując do talentu bohatera noweli.

Pozostali nauczyciele również włączyli się w działania. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie mogli przećwiczyć wymowę na przykładzie angielskich łamańców słownych. Pani katechetka opowiedziała o Janie Pawle II i zaprezentowała „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, które wspiera utalentowaną młodzież z ubogich rodzin. Natomiast dzieci będące pod opieką świetlicy szkolnej tworzyły fiszki ortograficzne.

Tydzień Świadomości Dysleksji to również czas, kiedy uczniowie mogą prezentować swoje talenty, dlatego w szkole przeprowadzono różnorodne konkursy. Panie ze świetlicy szkolnej zorganizowały konkurs plastyczny, uczniowie klas drugich wzięli udział w konkursie pięknego pisania, natomiast wśród klas trzecich wyłoniono Mistrza Pięknego Czytania w kategorii dziewcząt i chłopców.

Dnia 29 października wśród uczniów klas drugich odbył się Konkurs Pięknego Pisania. Jego celem było rozpowszechnianie wśród uczniów sztuki kaligrafii, czyli kształtnego, starannego
i estetycznego pisania.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Łukasz Miastkowski kl. 2d

II miejsce – Martyna Lipska kl. 2b, Krzysztof Waszczuk kl. 2a

III miejsce – Lena Popławska kl. 2c

Wyróżnienia: Julia Faszczewska kl. 2d, Jakub Wolski kl. 2c

30 października wśród uczniów klas trzecich odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Uczniowie odczytywali fragmenty noweli Janko Muzykant, dzięki której mogli zapoznać się
z  jego twórczością oraz rozwijać wrażliwość na piękno języka ojczystego.

Laureatami konkursu zostali:

Mistrz Pięknego Czytania – Bartosz Buńkowski kl. 3b, Małgorzata Mikulska kl. 3c

I miejsce – Piotr Jacewicz kl. 3b, Julianna Rudnicka kl. 3c

II miejsce – Adam Krysiewicz kl. 3c, Amelia Malinowska kl. 3a

III miejsce – Julian Sakowicz kl. 3d, Karolina Sokolewicz kl. 3a

Wyróżnienia: Artur Kędzierski kl. 3d, Marcin Krawczyk kl. 3a, Maja Misiejuk kl. 3b, Jakub Namankiewicz kl. 3d

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Pragniemy ogromnie podziękować Radzie Rodziców za wsparcie akcji i zasponsorowanie nagród w powyższych konkursach.

Marzanna Szumkowska