EdukacjaMiasto i Gmina

Przedszkolaki dbają o zdrowie

Ponury i szary listopad jest zawsze wyzwaniem dla nauczyciela. Jest szaro, mokro, nie zawsze można wyjść z dziećmi na plac zabaw. Aby urozmaicić ten jesienny okres przedszkolaki z grupy Tygryski wzięły udział w projekcie „Zdrowy Przedszkolak”. Założeniem zajęć była promocja zdrowia i dbania o higienę osobistą oraz atrakcyjne ćwiczenia wzmacniające ogólną sprawność fizyczną i przeciwdziałające powstawania płaskostopia u dzieci.

Początkowo trzylatki wypowiadały się na temat higieny. Wspólnie oglądaliśmy przedmioty codziennego użytku takie jak szczoteczka, pasta, grzebień czy szampon. Dzieci dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu dbania o zdrowie. Wszystkie wiedziały, że trzeba myć ręce i regularnie czyścić zęby. Bezbłędnie posegregowały produkty na te zdrowe i przyczyniające się do powstania próchnicy. W końcu wyjaśniło się również dlaczego są zachęcane do drzemki w poobiedniej i jak ważny jest sen dla naszego zdrowia.

Drugi blok zajęć poświęcony był aktywności fizycznej. Były to bardzo atrakcyjne zabawy z wykorzystaniem przyrządów o różnorodnej fakturze. Poprzez chodzenie boso po sensorycznych dróżkach, zabawy z rollerami i specjalnymi krążkami z wypustkami dzieci wzmacniały sobie mięśnie stóp, co jest bardzo ważne w profilaktyce zapobieganiu płaskostopia. Oczywiście przedszkolaki świetnie się bawiły i wykazały się naprawdę ogromną kreatywnością podczas zabawy z kolorowymi przyrządami do ćwiczeń. Okazało się, że sala przedszkolna może nawet czasem zamienić się w plac zabaw – z prawdziwą, dużą zjeżdżalnią.

Cel programu został osiągnięty. Dzieci chętniej chodzą myć rączki wiedząc, że mydło przepędzi złe zarazki i robią to prawidłowo. Przedszkolaki uświadomiły sobie to, jak ważne jest zdrowie i jak należy o nie dbać. Teraz już każdy trzylatek może powiedzieć o sobie z dumą za Jadwigą Korczakowską: „Przedszkolaczek mały duży wie do czego mydło służy…” – wie i chętnie go używa.

Małgorzata Hubbell
Aneta Wysocka