KomunikatyMiasto i Gmina

Śmieci w lasach

Bardzo często, gdy udajemy się na pieszą bądź rowerową wycieczkę do lasu zauważamy pomiędzy drzewami sterty śmieci. Na leśnych polanach najczęściej zalegają foliowe reklamówki, plastikowe butelki, gruz budowlany, opony oraz szczególnie niebezpieczne baterie. Równie często w lasach spotyka się opakowania po produktach spożywczych. Konsekwencje dla środowiska są poważne.

Dlaczego powstają dzikie wysypiska śmieci? Na to pytanie odpowiedź jest bardzo skomplikowana. Może takie działanie jest brakiem świadomości ekologicznej? Może jest to ignorancja? Ludzie wiedzą, czym grozi zaśmiecanie, a mimo to nadal wyrzucają śmieci do lasu. Jakie są skutki zaśmiecania obszarów leśnych? Jak długo rozkładają się rzeczy? Zaśmiecanie lasów może odbić się niekorzystnie na roślinach oraz na zwierzętach. Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo długo rozkładają się niektóre rzeczy. Zwykły papieros wyrzucony w lesie zostawia w ściółce substancje trujące, które rozkładają się około 5 lat. Karton po napoju rozkłada się od 10 do 30 lat, puszki aluminiowe od 50 do 100 lat, jednorazowa torba foliowa od 100 do 120 lat, butelka plastikowa od 500 do 1000 lat, a butelka szklana kilka tysięcy lat – praktycznie nie ulega rozkładowi. Pamiętajmy również o tym, że papier który też znajduje się na dzikich wysypiskach może być oddany na makulaturę, użyty po raz kolejny ustrzeże wiele drzew przed ścięciem. Prawo chroni lasy przed zaśmiecaniem. Kodeks wykroczeń nakłada na ludzi, którzy zaśmiecają środowisko karę grzywny lub aresztu. Zakłada się na drzewach monitoring, który jest w stanie zidentyfikować leśnych wandali.

Co trzeba robić, by zapobiec niszczeniu lasów? Należy zmniejszyć ilość zanieczyszczeń wydzielanych przez przemysł, sadzić więcej drzew liściastych bardziej odpornych na szkodniki i zanieczyszczenia. Zapobiegać pożarom, podpisywać petycje na temat niszczenia lasów. Możemy w wolnym czasie wraz ze swoją rodziną udać się do lasu i pozbierać te śmieci, który potem wyrzucimy w odpowiednie miejsce. Jeżeli jest to naprawdę duże dzikie wysypisko śmieci możemy to zgłosić np. do Straży Gminnej lub Straży Miejskiej. Pamiętajmy, że tereny na którym znajduje się dużo zieleni (las, park) jest najlepszym miejscem odpoczynku i relaksu. Szczególnie bardzo ważne są drzewa liściaste, które dostarczają nam tlen i pochłaniają CO2.

Redakcja gazetki szkolnej „Czas Na Klimat” zachęca, aby włączyć się akcję sprzątania śmieci z naszych lasów i parków. Jeden z mieszkańców Choroszczy wyszedł z inicjatywą ,,MIKOŁAJKOWEGO SPACERU” w celu sprzątania lasku, który jest ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu przez choroszczan. Sprzątanie odbędzie się w sobotę 5 grudnia o godz. 12.00.

Natalia Szczygielska kl. 7b
Redaktor gazetki szkolnej „Czas Na Klimat”
Szkoła Podstawowa w Choroszczy
Zdjęcia – B. Joka