EdukacjaMiasto i Gmina

Mieć uszy i oczy otwarte, czyli jak być dobrym dziennikarzem

Pod takim tytułem dnia 2.12.20r. w Szkole Podstawowej w Choroszczy odbyły się warsztaty online. Na zajęciach zorganizowanych w ramach międzynarodowego projektu 1Planet4All – Razem dla klimatu! gościliśmy pana Marcina Mazewskiego, redaktora Polskiego Radia Białystok, panią Urszulę Glińską, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Choroszcz, dyrekcję szkoły oraz nauczycieli.

Celem warsztatów było zapoznanie z pracą dziennikarza, budzenie i rozwijanie zainteresowań dziennikarskich, opanowanie przez uczniów podstaw sztuki dziennikarskiej w praktyce oraz jej wykorzystanie przy tworzeniu gazetki szkolnej.

Podczas warsztatów młodzi dziennikarze z naszej szkolnej gazetki ,,Czas Na Klimat” mogli zapoznać się ze specyfiką pracy redakcji radiowej . Pan Mazewski opowiadał co należy robić, aby być dobrym dziennikarzem, czym zajmuje się reporter radiowy, jak poszukuje tematów do reportaży, na jakie trudności napotyka podczas swojej pracy. Udzielił cennych wskazówek młodym adeptom trudnej sztuki dziennikarskiej. Podkreślał jak ważna w pracy reporterskiej jest odpowiedzialność, obiektywność, rzetelność w przekazywaniu informacji. Wyjaśniał jaką rolę w mediach pełnią fake newsy. Wskazywał cechy dobrego dziennikarza, który powinien umieć słuchać ludzi, rozmawiać z nimi, być pracowity. Powinien przede wszystkim lubić ludzi. Objaśniał, czym zajmuje się reporter radiowy. Do jego zadań należy m.in. obserwacja życia codziennego, interwencje w różnych sprawach, przeglądanie Internetu. Opowiadał jak wygląda kolegium redakcyjne, czyli zebranie na którym omawiane są bieżące tematy, jaka jest rola dziennikarzy w społeczeństwie.

Jednocześnie pan redaktor zadawał pytania uczniom ze szkolnej gazetki ,,Czas Na Klimat”. Interesowały go motywy z jakimi przystąpili do projektu, jakie artykuły napisali, jakie emocje im towarzyszyły. Okazało się, że pan Marcin Mazewski i Adrianna z 7 c zajmowali się problemem azjatyckich biedronek.

Warsztaty były bardzo interesujące, młodzież zadawała dużo pytań, na które pan redaktor cierpliwie i obszernie odpowiadał. Dostaliśmy również zaproszenie do zwiedzenia redakcji Polskiego Radia Białystok po zakończeniu pandemii.

Barbara Joka
Anna Kozłowska