EdukacjaKulturaMiasto i Gmina

“Postój z książką” na placu Brodowicza

Pierwsza miejska budka na książki w Choroszczy , czyli „Postój z książką”!

Idea budki na książki, czyli tzw. bookcrossing-u dotarła również do Choroszczy!

Jest to szeroko rozpropagowana w Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii idea, która  cieszy się coraz większą popularnością także w Polsce.

Budki na książki to pomysł zakładający powstanie małych, ogólnodostępnych miejsc, tzw. mebli miejskich, funkcjonujących na zasadzie darmowych biblioteczek, przy pomocy których mieszkańcy mogą wymieniać się miedzy sobą książkami, to takie specjalne miejsca, w których książki wymieniać można przez cały czas, niezależnie od dnia tygodnia czy godziny. Budki mają na celu promocję czytelnictwa w przestrzeni miejskiej, propagowanie dobrych nawyków jakimi są czytanie i promocję kultury.

Pierwsza budka w Choroszczy powstała na skraju placu im. dr Zygmunta Brodowicza, przy ulicy Sienkiewicza, przy przystanku autobusowym, jej nazwa to „Postój z książką”.

Jak to działa:

Budka z książkami posiada zamykane drzwi i szybę, dzięki czemu nie tylko odporna jest na nieprzyjazne warunki pogodowe, ale również w bardzo wygodny sposób można zapoznać się z jej  zawartością. To świetna okazja, by odświeżyć swój księgozbiór, oddając swoje egzemplarze i wymieniając na inne. Trzeba tylko pamiętać, by przynosić na wymianę własne książki w takim stanie, w jakim sami byśmy chcieli je otrzymać – wymieniamy tyle książek, ile sami przynieśliśmy.

Trzy najważniejsze zasady:

· Z budki korzystają wszyscy chętni czytania i dzielenia się książkami z innymi.

· Weź książkę, przynieś w zamian inną! Nie wyrzucaj książek, daj im drugi-nowy dom.

· Zaznaj literatury czekając na autobus/wracając z podróży.

Nad inicjatywą czuwa Miejska Biblioteka Publiczna w Choroszczy, która w miarę posiadanych zasobów książkowych będzie uzupełniała budkę książkami oraz czuwała nad umieszczanymi przez użytkowników publikacjami (niecenzuralne, bądź zniszczone publikacje będą usuwane z użytku). Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem korzystania z budki na książkę „Postój z książką” dostępnym na stronie www.biblioteka.choroszcz.pl oraz wewnątrz budki.

Zakup został zrealizowany ze środków Gminy Choroszcz w ramach Gminnego Programu Profilaktyki Uzależnień na terenie Gminy Choroszcz.