Strażacy 5 lat po pożarze cystern – razem w działaniu, razem w modlitwie

Przed pięcioma laty 08.11.2010 roku wczesnym porankiem w wielu jednostkach JRG i OSP zabrzmiał alarm, który zwiastował wielogodzinną i bardzo niebezpieczną akcję. Na terenie Białegostoku przy osiedlu Zielone Wzgórza zderzyły się dwa pociągi które przewoziły niebezpieczny materiał w postaci cystern gazu, paliwa i złomu. Akcja w której uczestniczyło wiele jednostek nie tylko z naszego województwa trwała łącznie 36 godzin – wspominają strażacy z OSP Klepacze. Na szczęście nikt nie zginął, a walczący z żywiołem strażacy nie dopuścili do wybuchu niebezpiecznego gazu.


5 lat po tej wyczerpującej akcji w niedzielę 08.11.2015 roku o godzinie 11:00 w kościele św. Jadwigi w Białymstoku odbyła się msza św. upamiętniająca te wydarzenia. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej oraz OSP a także władze PKP. Mszę celebrował ksiądz biskup Henryk Ciereszko. We mszy uczestniczyły poczty sztandarowe:
– Komendy Wojewódzkiej w Białymstoku,
– Komendy Miejskiej w Białymstoku,
– OSP Klepacze,
– OSP Choroszcz,
– OSP Czarna Białostocka,
– OSP Juchnowiec Dolny,
– OSP Kleosin,
– Lasy Państwowe Białystok.

Następnie wszystkie zebrane poczty sztandarowe oraz przedstawiciele różnych organizacji udali się do remizy OSP Klepacze na poczęstunek.

Pamięć o najtrudniejszych akcjach, troska o promowanie najlepszych praktyk ratowniczych, wreszcie wdzięczność Bogu za opatrzność i powrót ratowników cało i zdrowo po niezwykle trudnej, niebezpiecznej i wymagającej skoordynowania licznych służb akcji są nie tylko przyczynkiem do kronikarskiej noty, ale żywym dowodem na nieustanną integracją środowisk ratowników. Wszystko po to, aby w każdej nowej sytuacji, jaką przyniesie przyszłość, nieść pomoc jak niedoskonałej.

tekst i zdj. OSP Klepacze, oprac. WJC