KulturaWydarzenia

Andy Warhol – fabryka nieśmiałego

Spotkania przy Sztaludze to projekt artystyczno-edukacyjny z udziałem pracowników M-GCKiS. Celem przedsięwzięcia jest przedstawienie na żywo, za pośrednictwem social mediów (FB, YouTube) technik rysunkowych i malarskich oraz zapoznanie z twórczością wybranych sławnych artystów wizualnych. Spotkania mają też w sobie wątek rozrywkowy, gdyż podczas portretowania między uczestnikami na kanwie rozmowy o artyście – bohaterze aktualnego wydarzenia, nawiązuje się ciekawy dialog nie tylko o owym bohaterze, ale też są poruszane wątki kulturalne, społeczne, osobiste oraz wspomnienia. 

Andy Warhol  – amerykański artysta, jeden z głównych przedstawicieli pop-artu, znany przede wszystkim z prostych i seryjnych kompozycji o wysokim kontraście kolorystycznym, do których używał techniki serigrafii. Powstałe dzięki tej metodzie sitodruki prezentują produkty konsumpcyjne z przeciętnej amerykańskiej lodówki, tj.: puszki Coca-Coli czy zupy pomidorowej Campbell, oraz przedmioty z życia codziennego, np. maki, banany, pudełka proszku Brillo. Serigrafia umożliwiła Warholowi odtwarzanie wystylizowanych portretów największych gwiazd świata rozrywki, do których należeli: Brigitte BardotMarilyn MonroeElvis PresleyJacqueline Kennedy OnassisMarlon BrandoElizabeth Taylor. Tworzył także wizerunki innych powszechnie znanych postaci, którymi byli wówczas Mao ZedongWłodzimierz Lenin czy Joseph Beuys. Andy Warhol traktował wszystko co malował przedmiotowo i bez zbędnych emocji. Proszek Brillo i banknoty dolarów miały dla niego taką samą wartość jak podobizny ludzi mu współczesnych – wszystko to artykuły konsumpcyjne społeczeństwa amerykańskiego, przedmioty pop.

Wojciech Jastrzębski – pełniący obowiązki dyrektora w Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.  

Co łączy Worhola z Jastrzębskim? Okulary 😉. A tak poważniej? Warhol był chorobliwie nieśmiały. Wojtek stroni od kamer i chciał schować się za monitorem, tylko przekazując nam swój wizerunek do opracowania cyfrowego. Jednak dał się przekonać i będzie z nami na żywo. Opowie o sobie i o kontrowersyjnym artyście Andym Warholu. Ten duet jest zabawną zagadką. Ciekawi jesteśmy co Państwo odkryją wspólnego w tych pozornie innych postaciach?

Zapraszamy na nietypowe spotkanie. Tym razem Monika Tekielska- Chmielewska prowadząca program wykona na żywo portret za pomocą komputera, wykonując obróbkę cyfrową zdjęcia swego modela w Photoshopie na wzór serigrafii Warhola.

Kto jest ciekawy tego koktajlu osobowości i technik? Zapraszamy.

Bądźcie z nami – 29 kwietnia 2021 w czwartek o godz. 18:00,
kanał FB M-GCKiS w Choroszczy.

M-GCKiS w Choroszczy