Osobowość roku 2020 – gminne kandydatury

W corocznym plebiscycie Gazety Współczesnej i Kuriera Porannego na OSOBOWOŚĆ ROKU znalazło się kilku mieszkańców naszej gminy. W kategorii “Polityka, samorządność i społeczność lokalna” nominowani są Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński oraz Starosta Powiatu Białostockiego Jan Bolesław Perkowski, w kategorii “Działalność społeczna i charytatywna” nominacje mają: Eulalia Rutkowska (prezes Stowarzyszenia “Chcę żyć”), Ewa Zgiet (dyrektor Szpitala w Choroszczy), Irena Sakowicz (prezes Koła Emerytów nr 15) oraz Wojciech Jan Cymbalisty (dyrektor Centrum Kultury w Tykocinie), a w kategorii “Biznes” nominację otrzymał Sławomir Żubrowski – prezes firmy Palisander z Choroszczy. 

Polityka, samorządność i społeczność lokalna – szczegóły głosowania tutaj

Działalność społeczna i charytatywna – szczegóły głosowania tutaj

Biznes – szczegóły głosowania tutaj

Zachęcamy do głosowania!

Grafika: organizator plebiscytu


Jeśli któraś z nominowanych osób chce przedstawić szerszy opis swojej kandydatury zachęcamy do przesłania tekstu!


IRENA SAKOWICZ

Piękne podlaskie miasteczko Choroszcz od wielu lat szczyci się nie tylko bogato zapisanymi kartami historii, ale też swoimi mieszkańcami. Gdyby tak sięgnąć wstecz można dostrzec, że niejeden z choroszczańskich obywateli przyczynił się znacznie do rozsławienia naszej miejscowości i podniesienia jej rangi.

W czasach nam współczesnych mamy przyjemność przedstawić panią Irenę Sakowicz, rodowitą choroszczankę, która, oficjalnie, jest od ponad 20 lat prezesem tutejszego Koła Emerytów i Rencistów Nr 15. Jest to urocza osoba o ciepłym spojrzeniu, ujmującej aparycji i serdecznym podejściu do drugiego człowieka. Wszystkie swe atuty wykorzystuje w pracy na rzecz lokalnej społeczności, ale nie tylko…

Wydawać by się mogło, że wszystko zaczęło się całkiem niepozornie, wszak zapewnienie lepszej sytuacji społecznej choroszczańskim mieszkańcom „trzeciego wieku” leżało u podstaw działań Koła Emerytów i Rencistów Nr 15. Pani Irena zaproponowała jeszcze jeden kierunek seniorom – zaskarbienie sobie sympatii pozostałych mieszkańców jak i całego środowiska lokalnego i włączenie ich we wspólne działania.

Pierwsze kroki, z inspiracji pani Ireny, skierowano ku najmłodszym pokoleniom. Nawiązane zostały szersze kontakty z przedszkolakami, instytucja babci nie zawiodła i cykliczne spotkania polegające na czytaniu bajek najmłodszym bardzo przypadły do gustu maluchom. Uczniowie lokalnej podstawówki cieszyli się ze spotkań, na których seniorzy podzielili się sztuką wykonywania prac rękodzielniczych. W ruch poszły szydełka, druty i kolorowe nici, a powstałe we współdziałaniu prace znalazły się na zorganizowanej wystawie. Pani Irena dotarła też z nową inicjatywą do gimnazjalistów, którzy zostali zaproszeni do współpracy międzypokoleniowej. Regularnie odbywały się spotkania okolicznościowe dla seniorów, które były okraszone występami artystycznymi młodzieży. Pani Irena, jako główny pomysłodawca tych spotkań, umiała zyskać przychylność młodego pokolenia, coraz częściej te wizyty odbywały się w iście rodzinnej atmosferze, powstawały na ich bazie nowe pomysły. Stąd też pojawiły się, zainicjowane przez panią Irenę, swoiste podziękowania gimnazjalistom czyli Certyfikaty Młodego Wolontariusza dla najbardziej aktywnych spośród nich. Ze strony ich rodziców wyrażone zostało ogromne uznanie, że seniorzy znaleźli lekarstwo na nudę i zaktywizowali tym samym dużą część młodzieży szkolnej.

Dbałość o komfort życia i sytuację socjalną seniorów wznieciła inicjatywę pani Ireny, mającej dobre rozeznanie w potrzebach osób najsłabiej sytuowanych, by okazjonalnie podwyższyć ich standard życia poprzez zorganizowanie 100 świątecznych paczek seniorom najbardziej tego potrzebującym. Kolejnym krokiem było przygotowanie bezdomnym świątecznych paczek, do których dołączone zostały kartki z życzeniami przygotowane przez uczniów choroszczańskiej podstawówki.

Ogromnie inspirującym działaniem było pozyskanie wśród lokalnego społeczeństwa darów dla białostockiego Hospicjum „Dom Opatrzności Bożej” w postaci zbiórki pościeli i artykułów sanitarnych oraz higienicznych na potrzeby osób obłożnie chorych. Powodzenie akcji zainicjowało nowy pomysł, by wyjść dalej z takim projektem i tym sposobem kolejne zebrane dary trafiły do Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie.

Zdrowie jest istotnym czynnikiem życia każdego seniora stąd pojawiły się działania, aby starsi mieszkańcy Choroszczy mogli mieć dostęp do bezpłatnych badań. Staraniem pani Ireny pojawiła się możliwość skorzystania na miejscu z nieodpłatnych badań EKG oraz poziomu cukru we krwi, a także pomiaru ciśnienia. Na spotkanie z seniorami przyjechała też dietetyczka, która zwróciła uwagę na ważkie sprawy związane z odżywianiem się w podeszłym wieku, takich jak kontrolowanie masy ciała i kultywowanie zdrowych nawyków życia codziennego zarówno żywieniowych jak i sportowych oraz relaksacyjnych.

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, upowszechnieniem Internetu, a zarazem chęcią przeciwdziałania wykluczeniu technologicznemu wśród osób trzeciego wieku, pojawiła się inicjatywa Koła Emerytów, aby zorganizować kursy komputerowe dla seniorów w Choroszczy. Starania pani Ireny odniosły pozytywny skutek i członkowie Koła Nr 15 skorzystali z takiej sposobności zgłębiając tajniki cyfrowej rzeczywistości. Zwieńczeniem tego programu było obdarowanie uczestników kursu laptopami, aby umożliwiły seniorom kontynuację działań w wirtualnej rzeczywistości.

Pojawiły się nowe propozycje pani Ireny, aby wzbogacać życie artystyczne seniorów przy każdej nadarzającej się okazji. Kolejne pomysły sypały się jak z rękawa, a to wyjazdy integrujące seniorów – na wycieczki do miejsc historycznych, kultu religijnego, bądź w miejsca rekreacyjne. Odbywały się też koncerty, spektakle, także te przygotowane przez seniorów oraz wykonawców przyjezdnych. Innego rodzaju działaniami były wystawy – przedstawiające dorobek autorski seniorów, prezentujących wytwory własnych rąk, od malarstwa, wyszywanych gobelinów, szydełkowanych serwetek po rzeźbione figury, malowane wazony i inne. Niemałą sensację wzbudziła wśród społeczności lokalnej wystawa wspomnieniowa z czasów PRL-u, gdzie zaprezentowano wiele elementów i atrybutów życia codziennego z tego okresu. Dzięki prośbom i apelom pani Ireny wiele osób chętnie udostępniło, na ten czas, rodzinne pamiątki – istne skarby przechowywane przez lata w domowym zaciszu.

Charakterystycznym znakiem ostatniego roku jest pandemia i związane z nią ograniczenia i uciążliwości. Wyprzedzając oczekiwania i potrzeby chwili oraz łamiąc stereotypy niemożności, dzięki propozycji pani Ireny i jej podarunkowi odpowiedniego materiału, a także wspólnej chęci działania seniorów, zostało uszyte 2500 maseczek. Ku zadowoleniu obdarowanych przekazano je na potrzeby szpitala, parafii, urzędów gminnych oraz osób indywidualnych, a uśmiech satysfakcji pojawił się również na twarzach tych, którzy je uszyli.

Pani Irena Sakowicz ma niespotykany dar i talent porywania za sobą mieszkańców do udziału w akcjach w szczytnym celu. Jej niespożyta energia udziela się innym i daje piękne efekty wspólnego wysiłku. Naszym zdaniem pani Irena, społeczniczka i osoba o wielu pomysłach na działalność charytatywną, w pełni zasługuje na miano Osobowości Roku w tej właśnie kategorii.

Zarząd Koła
Emerytów i Rencistów Nr 15 w Choroszczy
we współpracy z Małgorzatą Łotowską,
emerytowaną nauczycielką,
wspierającą przez wiele lat działania Koła