Prestiżowy Wyścig Narodów odwiedzi Choroszcz

Najlepsi młodzieżowi kolarze z 23 drużyn świata zawitają na Podlasie, by w kolorowym międzynarodowym peletonie ścigać się na podlaskich drogach. Będzie można zobaczyć ich także w gminie Choroszcz. W sobotę 29 maja startuje trzecia edycja ORLEN Wyścigu Narodów, a w niedzielę 30 maja – Orlen Lang Team Race, i to oni właśnie przejadą przez naszą gminę. To historyczne wydarzenie. Warto osobiście przekonać się jak radosne i kolorowe jest to święto.

ORLEN Wyścig Narodów to impreza należąca do prestiżowego cyklu UCI Nations Cup U23. Te największe polskie zawody kolarskie organizuje legenda polskiego kolarstwa, utytułowany wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata – Czesław Lang. W wyścigu startują najbardziej utalentowani młodzi kolarze z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Czech, Danii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Norwegii, Hiszpanii, Austrii, Luksemburga czy Bułgarii oraz oczywiście Reprezentacji Polski. Kolarze będą rywalizować o tytuł najlepszego.

W 2021 roku ORLEN Wyścig Narodów zawładnie ostatnim weekendem maja. Start i meta wyścigu mają miejsce w Białymstoku, ale zawody nie ominą również podlaskich gmin. Wyścig podzielony jest na dwa etapy:

  • 29 maja – to I etap zawodów: III edycja ORLEN Wyścigu Narodów, mierząca 143,2 km. Szczegółową mapę i trasę wyścigu prezentujemy poniżej:
  •  30 maja – to II etap, kiedy rozegrany zostanie Orlen Lang Team Race, czyli zmagania kolarzy-amatorów (Orlen Lang Team Race to zawody amatorskie, na które obowiązują zapisy elektroniczne; szczegóły na: orlenwyscignarodow.com). Jest to etap krótszy, blisko 125-kilomentrowy, ale to właśnie on przemierzy naszą gminę. Młodzi kolarze będą m.in. w okolicach Klepacz, Krupnik, Sienkiewicz, Barszczewa, Ruszczan, Żółtek czy Babina (szczegółową mapę i trasę przejazdu prezentujemy poniżej).

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, by kolarzy zobaczyć, podziwiać ich umiejętności na trasie, słowem: uczestniczyć w tej międzynarodowej prestiżowej imprezie:

Nie codziennie mamy możliwość, by być współgospodarzem wydarzenia sportowego zorganizowanego z takim rozmachem jak największe polskie zawody kolarskie Czesława Langa, a także goszczenia tylu wybitnych zawodników – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Dlatego już dziś serdecznie ich witamy, a zainteresowanych mieszkańców zapraszamy, by uczestniczyli w tym fantastycznym święcie sportu – zachęca włodarz gminy Choroszcz.

Na podst. mat. org./UM