Nie tylko kwiatki na Dzień Matki

Kwiaty? Tak, ale trwalsze, bo zasadzone, a obok nich krzewy, a nawet drzewa. W taki sposób Gmina Choroszcz zaprasza, by wielopokoleniowo zainaugurować 26 dzień maja czyli Dzień Matki. O godzinie 11.00 pod magistratem w Choroszczy spotkają się lokalni seniorzy wraz z uczniami i pracownikami magistratu, by zadbać o miejską przestrzeń – uczynić ją różnorodną i kolorową.

Nie tylko kwiatki na Dzień Matki – to praktyczna kontynuacja działań, w których uczestniczyli choroszczańscy seniorzy z Koła Emerytów i Rencistów nr 15, w ramach projektu OWOP Senior – Lider – Obywatel. Podczas jesiennych zajęć srebrni mieszkańcy gminy Choroszcz poznawali zasady projektowania krajobrazu, a teraz – kiedy coraz śmielej wkraczamy w rzeczywistość i powoli nazywamy ją popandemiczną, inicjują zmiany w najbliższej przestrzeni miejskiej.

Będą przekształcać skwer zieleni tuż przy magistracie, widoczny z Rynku 11 Listopada i ul. Dominikańskiej – w zagospodarowaną przestrzeń rekreacyjną: z ławeczkami, ścieżkami, ale przede wszystkim z kolorowymi nasadzeniami roślin. Już niedługo znajdą tu swoje miejsce drzewa miejskie: jarząby, klony i głogi, wyrosną miododajne kwitnące rośliny – dobrane w kolorach choroszczańskiej flagi, czyli fioletowym, żółtym, białym i czerwonym. Odżywione nektarem roślin owady będą mogły zamieszkać w hoteliku ustawionym tuż obok, a z biegiem czasu na budynku magistratu pojawią się budki dla pożytecznych jerzyków.

Choroszczańscy seniorzy w swoich działaniach nie są sami: do inicjatywy włączyli uczniów i nauczycieli miejscowej szkoły podstawowej – pomogą oni uporządkować teren, a także z ich inicjatywny powstanie owadzi hotelik. W zielony projekt w pełni zaangażowany jest również choroszczański magistrat, który wielopokoleniową akcją w Dzień Matki chce zainaugurować odłożony przez pandemię projekt Budżetu Obywatelskiego: „100 drzew na 100-lecie Niepodległości Choroszczy”.

To nie pierwsza zielona inicjatywa w naszej gminie – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Ale jedna z pierwszych po pandemicznej przerwie – dodaje. Cieszę się, że wraz z wiosną, do zatrzymanych przez ponad rok działań ruszają nasi mieszkańcy. Dzięki starszym pokoleniom, nowych umiejętności nauczą się młodsi, a wszyscy razem przyczynimy się do tego, że przestrzeń dookoła nas będzie bardziej przyjazna i kolorowa. A ponieważ naszym staraniom patronuje piękne święto – Dzień Mamy, nie może być inaczej niż pozytywnie i pożytecznie. Kiedy ukończymy nasz skwer, z pewnością będziemy o tym pamiętać – konkluduje włodarz gminy Choroszcz.