Pablo Picasso w “Spotkaniu przy sztaludze”

Pablo Picasso to jeden z najsłynniejszych hiszpańskich artystów, rewolucjonista i jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w sztuce XX wieku.  To właśnie jego osobie poświęcone było majowe spotkanie z cyklu „Spotkania przy sztaludze”. Spotkanie odbyło się 27 maja, a  przy sztaludze stanęła – jak zwykle – nasza instruktorka, graficzka, malarka – Monika Tekielska-Chmielewska, zaś gościem spotkania, ale i również operatorem technicznym, był Łukasz Kalinowski – nasz instruktor, specjalista od nowych technologii, bibliofil, niespokojny duch.

Pablo Picasso urodził się 25 października 1881 w Maladze (Hiszpania), zmarł 8 kwietnia 1973 w Mougins (Francja). Był malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem, a także tworzył ceramikę. Przez wielu uznawany za geniusza. Swoje pierwsze obrazy stworzył jeszcze przed ukończeniem 20 roku życia. Od 1901 do 1904 panował w jego twórczości tak zwany „okres błękitny”. W 1904 Picasso przeprowadził się do Paryża, od tego roku mówi się o „okresie różowym” w jego obrazach. Jednak sławę przyniosły mu odważne, inspirowane pracami Cézanne’a eksperymenty. To one oraz współpraca z innym nowatorskim artystą jakim był Georges Braque dały początek nowemu kierunkowi w XX wieku – kubizmowi. Słynął również ze swojego bujnego życia towarzyskiego i wielu romansów. Kobiety były jego wielką inspiracją i często pojawiały się na jego płótnach.

Podczas majowego spotkania z cyklu „Spotkania przy sztaludze” w Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy Monika Tekielska-Chmielewska przypomniała o artyście jakim był Pablo Picasso, wykonując na podstawie jego prac  kilkanaście portretów kredą, markerem oraz farbą wpisując w nie twarz Łukasza Kalinowskiego – instruktora M-GCKiS, który podczas każdych „Spotkań przy sztaludze” jest po drugiej stronie kamery – w roli operatora, zaś tym razem również w roli pozującego – przybliżył sylwetkę wielkiego artysty oraz odsłonił rąbka tajemnicy o sobie, zdradzając analogie między własną osobą, a artystą któremu poświęcone było to spotkanie.

Fotorelację do spotkania stworzyli Praktykanci : Jarek Piętka oraz Ania Sochacka.