Miasto i GminaWydarzenia

Festiwal roślin na skwerze przy UM Choroszcz

Ponad 300 roślin: drzew, bylin i kwiatów w ciągu dwóch miesięcy przybyło na skwerze przy Urzędzie Miejskim w Choroszczy. Zielona inicjatywa zaangażowała wszystkie pokolenia mieszkańców Gminy Choroszcz. Jej inicjatorami byli choroszczańscy seniorzy, a włączyli się w nią uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Choroszczy, a także pracownicy magistratu. Efekt? Przestrzeń jest zadbana, różnorodna i kolorowa. A będzie jeszcze piękniej, gdy rośliny się rozrosną. Już dziś zapraszamy!

Na pierwszym planie biało-czerwone begonie – wszak miejsce jest patriotyczne: ustawiony jest tu maszt z biało-czerwoną flagą państwową. Na kolejnym powiewa filetowo-żółto-biało-czerwony sztandar Choroszczy, dlatego też planowane nasadzenia roślin od początku miały z nim korespondować. Stąd też na skwerze przy Urzędzie Miejskim w Choroszczy pojawiły się liliowe przetaczniki i bzy, żółte liliowce, białe hortensje, liatry i kaliny koralowe oraz czerwone dzielżany. Całość spajają zimozielone cisy, bordowe berberysy oraz klony zwyczajne odmiany „Paldiski”. Dodatkowo, wytyczono polbrukowe chodniczki, za chwilę – w wydzielonych miejscach – staną ławeczki. W efekcie: z porośniętego darnią skweru, udało się stworzyć przestrzeń różnorodną, kolorową i zachęcającą do odwiedzenia.

I już dziś na nasz skwer serdecznie zapraszamy – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Po reakcjach przechodzących tuż obok mieszkańców i odwiedzających, już widzimy, że odświeżona przestrzeń przy naszym magistracie podoba się, co bardzo nas cieszy – dodaje. Cieszy nas też to, że zielona inicjatywa, dodajmy: nie pierwsza w naszej gminie, zaangażowała tyle osób: zmiany zainicjowali nasi seniorzy, ale dołączyli do nich uczniowie i nauczyciele, a także pracownicy naszego magistratu. Pod okiem starszych pokoleń, pomagając i też niekiedy wyręczając ich w trakcie nasadzeń, nowych umiejętności uczyli się młodsi, a wszyscy razem przyczyniliśmy się do tego, że przestrzeń dookoła nas jest bardziej przyjazna i kolorowa – konkluduje włodarz Gminy Choroszcz.

Wielopokoleniowa zielona inicjatywa została zainaugurowana 26 maja br., akcją pn.: „Nie tylko kwiatki na Dzień Matki”, następnie była kontynuowana w połowie lipca, by 28 lipca br. przybrać ostateczny kształt. Wyszło naprawdę ładnie. Już dziś zapraszamy Państwa, by skwer przy magistracie w Choroszczy odwiedzić, i samemu się o tym przekonać.

Zielone prace przy skwerze były praktyczną kontynuacją działań w ramach projektu OWOP: „Senior – Lider – Obywatel”, w których uczestniczyli choroszczańscy seniorzy z Koła Emerytów i Rencistów nr 15 w Choroszczy. Uczniowie SP Choroszcz zaangażowali się w prace, dodatkowo przynosząc na skwer budki-hoteliki dla owadów własnoręcznie wykonane w ramach projektu „Masz Głos – Masz Wybór”.

Odżywione nektarem roślin owady będą mogły zamieszkać w tych mini-domkach, a z biegiem czasu na budynku magistratu pojawią się też budki dla pożytecznych jerzyków.

Po zasłużonej pracy należy się coś dla ciała: zaangażowanych społeczników na syty poczęstunek zaprosili Państwo Anna i Jerzy Tyborowscy – na co dzień mieszkający w USA, a w Choroszczy spędzający wakacje. Trzeba też dodać, że swój wkład w nasadzenia na skwerze miała kwiaciarnia „Kwiaty od M” zlokalizowana przy ul. Dominikańskiej w Choroszczy. Skwer przy choroszczańskim magistracie zaprojektowała oraz nad całością prac czuwała Monika Pietkiel – architekt krajobrazu.

W tym miejscu wszystkim osobom zaangażowanym w zielone zmiany w naszym mieście serdecznie dziękujemy za wspólną, pełną poświęcenia pracę.

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE URZĘDU MIEJSKIEGO W CHOROSZCZY