Bezpłatne badania wad postawy u dzieci i młodzieży w Choroszczy!

WADY POSTAWY U DZIECI I MŁODZIEŻY

przyczyny | profilaktyka | leczenie

W rozwoju dzieci występują dwa okresy szczególnej podatności na powstawanie wad postawy. Pierwszy w wieku 6-7 lat, gdy dziecko rozpoczynając naukę w szkole gwałtownie zmienia styl życia na siedzący przy wyjątkowo dużej potrzebie ruchu. Drugi występuje u dziewcząt między 11 a 13 rokiem życia i u chłopców między 13 a 14 rokiem życia. Burza hormonalna i skok wzrostu powodują, że rozwój mięśniowy nie nadąża za szybkim wzrostem układu kostnego. Szczególnie istotne jest aby w tym okresie szybko i trafnie zdiagnozować nawet najmniejsze odchylenia od normy.

Najczęstsze przyczyny powstawania wad postawy to:

  • siedzący tryb życia, zwłaszcza długotrwałe przebywanie w jednej pozycji
  • mała aktywność fizyczna
  • nieodpowiedni rodzaj i rozmiar butów
  • noszenie ciężarów (ciężki plecak lub torba noszona na jednym ramieniu)
  • nieprawidłowa, asymetryczna pozycja siedząca
  • osłabienie wzroku, słuchu
  • znużenie, przygnębienie

Niewykryta lub nieleczona wada postawy ciała u dziecka może prowadzić do poważnych konsekwencji. W najgorszym przypadku do trwałego inwalidztwa, operacji chirurgicznych i konieczności noszenia gorsetów. Skutkiem może być również ból kręgosłupa, rwa kulszowa, zwyrodnienia stawów, kłopoty podologiczne (np. odciski, wrastające paznokcie, halluksy, ostroga piętowa), ból głowy, migreny, kłopoty uroginekologiczne (np. nietrzymanie moczu, niepłodność) i nie można też wykluczyć problemów na tle psychologicznym. Wymienione powikłania mogą prowadzić do poważnych problemów u dziecka, a także w późniejszym życiu dorosłym.

Co robić żeby nie dopuścić do powstawania wad postawy?

“Przede wszystkim należy regularnie badać dziecko u fizjoterapeuty specjalizującym się konkretnie w rehabilitacji wad postawy. Niektóre wady są bardzo trudne do wyłapania i potrzeba dużej wiedzy i doświadczenia żeby je dostrzec.” – mówi Ewa Wolicka-Dębczyńska – mgr fizjoterapii z Gabinetu Feniks w Choroszczy. „Rzetelne badanie powinno uwzględniać ocenę całego ciała – w szczególności ukształtowania kręgosłupa w trzech płaszczyznach, budowę stóp, kolan, bioder, napięcia mięśniowego, przykurczy mięśniowych. Takie całościowe badanie jest wykonywane tylko u fizjoterapeuty. Lekarz rodzinny czy ortopeda często nie mają odpowiednich narzędzi i kwalifikacji do postawienia pełnej diagnozy. Oprócz badań powinniśmy zapewnić dziecku jak największą ilość różnorodnego ruchu oraz zmniejszyć ilość czasu, w którym dziecko przebywa w bezruchu np. przed telewizorem, komputerem czy z telefonem. ”

Największy wpływ na kształtowanie postawy ciała mamy do momentu zakończenia wzrostu kostnego. Dlatego tak ważne jest kształtowanie prawidłowych nawyków już u małych dzieci. Regularna kontrola postawy ciała dziecka od narodzin aż do 18-20 roku życia jest szczególnie ważna. Kontrole wykonuje się zazwyczaj co 6 lub 12 miesięcy, co pozwala odpowiednio wcześnie wykryć nieprawidłowości i podjąć odpowiednie leczenie.

Wady postawy nie mijają z wiekiem. Nie leczone utrwalają się i pogłębiają. Im wcześniej zostaną wykryte tym łatwiejsza i krótsza rehabilitacja. Fizjoterapia to jedyna metoda leczenia wad postawy. „Każdy przypadek jest inny i wymaga idywidualnego podejścia. W leczeniu wykorzystuję terapię manualną, terapię powięziową, specjalistyczne ćwiczenia medyczne, kinesiotaping. Połącznienie najskuteczniejszych metod i regularne ćwiczenia wykonywane w domu przynoszą efekty, które często widać już po pierwszej wizycie. Zwykle jest szansa na całkowite wyleczenie przy pełnym zaangażowaniu nie tylko fizjoterapeuty ale także pacjenta i jego rodziców.” – mówi mgr fizjoterapii Ewa Wolicka-Dębczyńska.

W Gabinecie Fizjoterapii Feniks w Choroszczy odbędą się bezpłatne, profilaktyczne badania postawy ciała u dzieci pomiędzy 4 a 18 rokiem życia. Badania odbędą sie w dniu 18 sierpnia 2021r. w godzinach 11:00- 16:00.

Chcesz zbadać swoje dziecko zanim nadejdzie rok szkolny? Nie czekaj, zapisy pod numerem telefonu 503-440-092. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

mgr Ewa Wolicka-Dębczyńska
Gabinet Fizjoterapii Feniks
ul. Sienkiewicza 30B lok. 6
16-070 Choroszcz

www.fizjoterapiafeniks.pl

feniksfizjo@gmail.com
tel. 503 440 092